A magyar fejlesztésű Koncertbooking produkciórendelő gyorsíthatja a járvány által súlyosan sebzett előadóművészet gyógyulását.
Hazánkban egyedülálló platformot álmodtak meg a koncertszervezés gördülékenyebbé tételére Tabár-Halász Mariann és Tabár Zoltán zenei menedzsmenttel foglalkozó szakemberek. A Koncertbooking oldalt három évvel ezelőtt a zenei piac folyamatos átalakulása és a koncertszervezés digitalizációjának ötlete hívta életre. A februári indulása óta már közel ezer eseményt bonyolítottak ezen keresztül a megrendelők, ez a szám pedig napról napra növekszik – nem csak a zenei élet újraindulása miatt is.
Valami Amerika
A név nem véletlenül cseng egybe a nemzetközi szállásfoglaló weboldal nevével, a Koncertbooking ugyanis hasonló elven működik. Egy független platformot biztosít a koncertszervezések lebonyolításához úgy, hogy közvetlenül összekapcsolja a megrendelőt az előadóval, illetve annak menedzsmentjével. Míg a legtöbb műsorrendelő oldalon egy formot kell kitölteni elérhetőségek megadásával az ajánlatkéréshez, addig a Koncertbooking pont ezt az órákban és napokban mérhető, levelezéses kapcsolatfelvételt szerette volna lerövidíteni és leegyszerűsíteni.
A minimalista dizájnú főoldalon rögtön a négy legfontosabb alapkérdésre adhatunk választ, időpont, helyszín, műsortípus és előadó – ezeket interaktív rubrikák segítségével naptárból és legördülő menüből választhatjuk ki. A műsortípusoknál jeggyel vagy jegy nélkül látogatható nyilvános, vagy zártkörű rendezvényeket, konferenciákat lehet kiválasztani, ezen paraméterek alapján lehet a szabad előadók között böngészni. A foglalásunkról azonnal SMS-értesítést küld az előadónak, aki a mobilos, Androidon és iOS-en is elérhető Koncertbooking Backstage applikációban azonnal visszajelzést is küldhet.
Így néhány perc alatt akár a szerződésig is el lehet jutni.
A platform kezeli a szerződéseket és teljesítésigazolásokat, automatikusan eseményoldalt gyárt a közösségi médiában, össze van kötve egy számlázási szoftverrel, így azon keresztül intézhetőek az anyagiak és emlékeztetőkkel figyelmeztet például az Artisjus-bejelentési kötelezettségekre is. Egyszóval teljes körű menedzselést biztosít az eseményeknek a megrendelői és az előadói oldalról is. A végeláthatatlan e-mail-fordulók helyett itt eseményenként közös chatszolgáltatás van, ahol a gördülékenyebb kommunikációt elősegítvén a produkcióban részt vevő összes munkatárs össze van kötve, például a zenekar hangmérnöke a fellépőhely hangosítójával.
Jelenleg ötfajta formában regisztrálhatunk – megrendelő, előadó, menedzser, session és személyzet –, mindegyiknek külön backstage felülete van az ügyeik intézésére.
Ha nem szervezünk, csak nézelődünk, akkor az Események fül alatt böngészhetünk a nyilvános koncertek között, műsortípusra, zenei stílusra és megyére is szűrve. Egy koncert oldalán részletes információt kapunk az eseményről, Google-navigáció mutatja a helyszínt, a jegyvásárlási gomb az értékesítő honlapjára visz, a beágyazott Spotify-modulon pedig dalokat hallgathatunk az előadótól, illetve listát kapunk a többi koncertjéről is.
A tervekről
Hiánypótló fejlesztés egy ilyen oldalnál – emelik ki az ötletgazdák –, hogy a megrendelő az előadót és fordítva, az előadó a megrendelőt is minősíteni tudja. Így nyilvánossá válik a rendszerben, ha egy zenész sokat késik és megbízhatatlan, de a rossz infrastruktúrájú megrendelői helyszín sem ússza meg, hogy leminősítsék. Ennélfogva mindenkinek érdeke lesz a lehető legjobb színvonalat hozni, aki pedig nem, arról értesülni fognak a szerződéskötők.
Jelenleg több száz produkció közül lehet választani, olyan ismert, különböző műfajban tevékenykedő nevek közül, mint a Piramis zenekar, Gáspár Laci, a Neo vagy az Ivan&The Parazol. Tabár Zoltán reményei szerint a Koncertbookingot felfedezik maguknak a kisebb művészprojektek is, így utcazenészek, country- vagy jazz-zenekarok is színesítik majd a repertoárt.
A fejlesztési terveik között szerepel egy nagy belső piactér, ami leginkább a szakmának szól. Technikabérlést lehet majd vele intézni, például egy pusztába szervezett minifesztiválhoz hangosítást.
De része lesz egy külön zenész- és stábfoglaló felület is, ahol beugrósokat lehet keresni egy-egy eseményre, ahol lebetegedés miatt üresedés van egy poszton. Később szeretnék kibővíteni az oldalt, és egy zenei tájékoztatóiroda részleget is hozzáadni, ahonnét a zenei újságírók első kézből tudnának informálódni, illetve promóciós felületként szolgálna a daloknak és videóklipeknek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.