Miután a hatóságok leleplezték az utóbbi idők egyik legjobban sikerült akcióját, eladásra kínált Anom telefonok tucatjai jelentek meg az interneten, gyanúsan kevés pénzéért. Többeknek erőlködniük sem kellett, hogy hozzájussanak egyhez.
Eddig kizárólag a bűnözők használták, ma már viszont bárki hozzájuthat azokhoz a mobilkészülékekhez, amiket az FBI terjesztett el, hogy adatokat és beszélgetéseket gyűjtsön alvilági figurák kommunikációjáról. A jelenségre a Motherboard hívta fel a figyelmet, a portál ugyanis vásárolt egy ilyen készüléket, amit ezután alaposan átvizsgáltak.
Ehhez azonban nem árt tudni, hogy a készülékek nem játékszerek, hiszen a rajtuk lévő program miatt (ez az Anom nevű üzenetküldő) a készülékeken folyó tevékenység lényegében nyitott könyv. A bűnözőkhöz egy nagyszabású, jól eltervezett rendőrségi akció keretében jutottak el a mobilok, amik szétterjesztésében egy török származású kábítószer-kereskedő is közrejátszott.
A rendőrség hónapokon át gyűjtötte a terhelő bizonyítékokat, majd egy júniusban indított elfogássorozat eredményeként többeket is letartóztattak. Az akció súlyát jól mutatja, hogy a hatóságok világszerte 800 embert kapcsoltak le, az ügy szálai pedig Magyarországra is eljutottak: az itteni bűnözők ugyanis szintén rákaptak az Anommal való kommunikációra, miután elhitték, hogy a felületen való beszélgetés titkos, és ezáltal csak ők látják – de nem így volt.
Az egyik legjobban szervezett magyar drognagykereskedői hálózat is bedőlt az FBI trükkjének
Heti több kilónyi kokaint hozatott be az országba az a jól konspiráló magyar drognagykereskedői hálózat, amelynek a létezéséről a magyar rendőrök nem is tudtak, egészen addig, míg az amerikai FBI egy zseniális trükkel rájuk nem irányította a figyelmet.
A Motherboard szerint az Anommal működő eszközök külsőre teljesen olyanok, mint egy hétköznapi okostelefon, ám a használatukhoz minden esetben egy jelszót kell beírni. A portál rendelkezett a kóddal, így használatba tudta venni a készüléket, amelyen egyébként másfajta programok is megtalálhatók. Ezek azonban nem működnek, csak a látszat miatt vannak fent, hogy a telefon ne tűnjön gyanúsnak. A készülékek egy gyorsbillentyűvel is rendelkeznek, amely arra jó, hogy a rajta lévő tartalmat azonnal le lehessen törölni.
A Motherboard nem osztotta meg, honnan származik az eszköz, de azt igen, hogy kis kutakodással bárki szerezhet egyet. A telefonokat ráadásul kifejezetten olcsón adják. A tömeges értékesítés egyik lehetséges oka nagy valószínűséggel a júniusi rendőrségi akció: feltételezhető ugyanis, hogy a bűnözők most így próbálnak megszabadulni a nyomaiktól, így kétszer is érdemes meggondolni, valóban szüksége van-e egy ilyen eszközre az embernek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.