Tech hvg.hu 2021. július. 14. 09:03

Elkészült a Semmelweis Egyetem nagy antitestvizsgálata, itt vannak az eredmények

Az egyetem mind az öt, Magyarországon elérhető vakcinánál megnézte az ellenanyagszintet. Szerintük mindegyik ki tudja váltani a hatásos ellenanyag-termelést.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Lezárult a Semmelweis Egyetem ellenanyagszint-vizsgálata – közölte az intézmény szerdán. A mintegy 1200 jelentkezővel zajlott, térítésmentes vizsgálatot az egyetemen végezték, ehhez kapcsolódóan június 15-én tettek közzé egy felhívást.

A közlemény szerint az intézmény laboratóriuma „mind az öt, Magyarországon használt vakcina hatására létrejött ellenanyagszintet megvizsgálta”. Az eredmények alapján az esetek 88 százalékában pozitív eredményt adott a Roche cég SARS-CoV-2 vírus S protein RBD doménnal – vagyis a vírus terjedéséért felelős fehérjével – szembeni antitestek kimutatására szolgáló tesztje azoknál,

akik egy korábbi antitestvizsgálat negatív eredményével érkeztek az egyetemre.

A Semmelweis Egyetem szerint a pozitív eredmények azt mutatják, hogy „mind az öt kétdózisú vakcina hatásosan ki tudja váltani az ellenanyag-termelést”.

A közleményben kitérnek rá, hogy egy vakcina hatásossága azt jelenti, hogy az adott készítmény milyen százalékban tudja megakadályozni az oltott személy megbetegedését, a súlyos szövődményeket. Az eredményt azonban több tényező is befolyásolja, mint például az életkor, a krónikus alapbetegség vagy az oltás beadása óta eltelt idő.

Nem érdemes mérni, de

A Semmelweis Egyetem szerint bár számos egészségszakmai szervezet (ilyen az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal, az FDA is) nem javasolja a védettség mérését, sokan ennek ellenére is kérik azt, a laboratóriumok – a legváltozatosabb teszteket alkalmazva – pedig ki is szolgálják az igényeket. Az egyetem szerint a folyamat felgyorsult az otthon elvégezhető tesztek megjelenésével, ám nem árt tudni, hogy a tesztek érzékenysége és pontossága eltérő.

Hasonló vizsgálatot végzett a főváros is:

Fővárosi antitest-vizsgálat: a Sinopharmmal oltottak 24 százalékánál nem alakult ki védettség

A részeredmény szerint a Sinopharmmal oltottak véréből hiányzott leggyakrabban az antitest.

Ezeket szem előtt tartva az intézmény úgy látja, hogy „az orvostudomány és így a Semmelweis Egyetem szerepe egy világjárvány idején nem merül ki a betegek ellátásában, feladata az is, hogy minden a betegség terjedésével, megelőzésével, védettséggel kapcsolatos kérdésre megpróbáljon választ találni”. Ezek közé tartozik az ellenanyagszint is, amely az egyetem szerint „rendkívüli módon foglalkoztatja a közvéleményt”. Csakhogy az eltérő érzékenységű ellenanyagtesztek bizonytalanságérzést okozhatnak. Mint írták, ezért is tartották fontosnak, hogy „egy egységes eljárással és ennek köszönhetően egymással összehasonlítható eredményekkel” is megvizsgálják a kérdést.

Közel 1200 vérvétel

A Semmelweis Egyetem 1195 vérvételt végzett el a vizsgálat során, olyan személyeknél, akiknek volt megelőző negatív teszteredménye. A vizsgálat eredménye az lett, hogy a korábban negatívnak mért személyek 88%-a az egyetem mérésében pozitívnak mutatkozott.

Vagyis szerintük nekik van kimutatható és elegendő szintű vírusellenes ellenanyaguk.

A mérések számait egy táblázatban is összefoglalták

Semmelweis Egyetem

A következőkben az életkor szerint is láthatók az adatok:

Semmelweis Egyetem

A fentiekhez kapcsolódva ugyanakkor megjegyzik, hogy az egyes vakcinák hatásosságának mértéke továbbra is csak az oltást követően fellépő fertőzések, megbetegedések, kórházi felvételek és halálesetek számának alakulása alapján határozható meg.

A vizsgálatnak két üzenete van

„Fontos hangsúlyozni, ezeket a méréseket korábban negatív ellenanyagszinttel rendelkező szelektált populációnál végezte el az intézmény, akiknél mintegy 88%-ban igazolható volt az ellenanyag-pozitivitás. A teljes oltott lakosság esetében egy ezt megelőző vizsgálat minden Magyarországon alkalmazott vakcina esetében 96% feletti pozitivitást mutatott” – áll a Semmelweis Egyetem közleményében.

Az intézmény szerint „az eredmények messzemenően igazolják a hazánkban használt vakcinák hatékonyságát”, de a vizsgálatnak az oltatlanok számára is fontos üzenete van: az, hogy saját és környezete egészségének megóvása érdekében mihamarabb oltassa be magát, hogy néhány héten belül ő maga is rendelkezhessen a koronavírus és szövődményei elleni védettséggel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.