A szakember szerint azokat a 60 év felettieket, akik Sinopharmmal oltottak, ingyenesen tesztelni kellene, ha nincs antitestjük, akkor harmadik oltást kellene kapniuk. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerint a harmadik oltásnak a krónikus betegeknél lehet jelentősége.
Mára már egyételmű, hogy a kínai Sinopharm vakcinával oltott 60 éven felülieknek körülbelül harmadában nincs jelen a vírus elleni védelmet biztosító antitest, azaz ellenanyag – jelentette ki Erdei Anna immunológus, az MTA főtitkárhelyettese a tudományos akadémia honlapjának adott interjújában.
Én immunológusként ki merem jelenteni, hogy ha nincs ellenanyag a szervezetben, akkor nincs védettség
– mondta. A jó hír viszont az szerinte, ha akár csak kis mennyiségben is, de jelen van a vírus tüskefehérjéje elleni antitest a szervezetben, akkor biztosított a védelem.
Erdei azt is elmondta, hogy a Sinopharmmal oltott idősek esetében meg kell vizsgálni, van-e ellenanyag. Szerinte ezt szervezett keretek között, ingyenesen kellene tesztelni. Úgy véli, a tüskefehérje elleni antitest jelenlétét kellene vizsgálni, mert csak ez biztosít kellő védelmet a vírussal szemben. Akiről kiderül, hogy nincs a szervezetében ilyen, úgynevezett vírusneutralizáló antitest, azaz nem védett, azt újra kellene oltani, de nem Sinopharmmal, hanem Pfizer vagy Moderna vakcinával – mondta.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora is beszélt a harmadik oltás lehetőségéről szerdán az MTI-nek. Azt mondta, a krónikus – például onkológiai, vérképzési betegségben szenvedő – vagy immunszupresszív kezelésben részesülő – betegeknél lehet fontos, de erre nincsenek még klinikai vizsgálatok, és egységes szakmai álláspont sem alakult ki.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere kedden egy rádióinterjúban még arról beszélt, hogy a kormány akár már szerdán dönthet a harmadik oltás kérdésben.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)