A Pfizer, a Moderna és a Johnson&Johnson oltóanyaga csak nagyon ritkán váltja ki azokat a jelenségeket, amelyekről most az Európai Gyógyszerügynökség írt.
A BioNTech–Pfizer és a Moderna gyógyszergyártók koronavírus elleni vakcinájának ritkán előforduló mellékhatása lehet a szívizom- és a szívhártyagyulladás – közölte az Európai Gyógyszerügynökség (EMA). A két megbetegedést fel kell tüntetni a termékinformációban, és felhívni az egészségügyi szakemberek figyelmét a kockázatra.
A testület kockázatértékelő bizottsága (PRAC) szerint az ilyen esetek elsősorban a vakcinák második adagjának beadása után, 14 napon belül fordultak elő, elsősorban fiatal férfiaknál. A tünetek eltérőek lehetnek, de gyakran légszomj, erőteljes szívverés, kíséri a megbetegedést. A jelenséget korábban az Egyesült Államokban és Izraelben is vizsgálták.
Az EMA pénteken azt is közölte, hogy a Johnson&Johnson oltóanyaga kapilláris szivárgási szindrómát okozhat, ezért nem javasolja használatát azok számára, akiknél a jelenség már korábban is fellépett. A PRAC három olyan esetet vizsgált ki, amelyeknél ez a vakcina váltotta ki az igen ritka tünetet, amely során a hajszálerekből folyadék szivárgott a testszövetekbe. A szindróma főként a karok és a lábak megduzzadását, alacsony vérnyomást, a vér alacsony albuminszintjét és besűrűsödését eredményezi. A vizsgált esetekben a tünetek három nappal az oltást követően jelentkeztek. Az érintettek közül ketten meghaltak.
Az EMA korábban az AstraZeneca vállalat vakcinájával a Vaxzevriával kapcsolatban hívta fel a figyelmet erre a mellékhatásra. Az uniós gyógyszerfelügyeleti hatóság arról is tájékoztatott, hogy a Vaxzevria termékismeretőjébe fel kell venni, hogy a vakcina mellékhatásként Guillain-Barre szindrómát (GBS) okozhat. A GBS esetén a szervezet saját immunrendszere megtámadja az egészséges perifériás idegsejteket, ami típusosan az alsó végtagokban kezdődő, szimmetrikus végtaggyengeséggel és zsibbadással jár. Akut fázisában a betegség életveszélyessé válhat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.