Tech Papp Petra Anna 2021. július. 03. 09:00

Szórjatok a köpcösnek – teszten az otthoni okoskuka, amelynek igenis lehet értelme

Nem a buta kuka ellen, sokkal inkább mellette fog jó szolgálatot tenni a kis szemetes, mely maga nyílik fel és csomagolja össze nekünk a zsákot.

A tavalyi CES elektronikai show-n debütált a Townew első okoskukája, honlapjuk szerint pedig már háromféle típusban kapható, ebből próbáltuk ki az egyiket. A tesztalany Townew T1 az alapdarab – a T3 típus egy keskenyített verzió, míg a T-Air Lite egy fedél nélküli kivitelezés. A 40 centiméteres magasságával és 24 centiméteres szélességével, illetve 28 centiméteres vastagságával leginkább egy, a Star Warsból kilépett, R2-D2-szerű házirobotra hajaz, mely intergalatikus küldetések helyett valójában csak a szemetünket fogja kezelni.

Townew

Apró termete ellenére igen nehéz, üres állapotban is több mint 3 és fél kiló. Felül vastag kávája, alul pedig a nehéz akkumulátora foglal helyet, így az első néhány használatkor vonakodva dobtunk bele vizes szemetet, mert

inkább hasonlít egy kütyüre, melyet óvni kell a mocsoktól, mint egy berendezésre, mely szottyadt teafilterek és ételmaradványok elnyelésére szakosodott.

A szemetes befogadóképessége csak 15,5 liter. Jelen darabunk mellé befogtuk a régi kukát szelektívnek, nagyságából adódóan így tűnt a legjobb megoldásnak, ezért minden száraz, nagy alakú szemetet abba tettünk, a Townew pedig kifejezetten konyhai hulladékokra specializáltuk.

Tartsd a markod

A kuka egy fontos funkciója, hogy a fedele érintésmentesen működik, így elég csak odatartanunk a kezünket vagy a szemetet, a fedél géphanggal felnyílik, bekapcsolja kék fényeit a kukabelsőben és nem csukódik vissza addig, amíg mozgást érzékel. Ez még a lábpedálos szemetesekhez képest is egy hatalmas kényelmi ugrást jelent, a Townewhoz pedig nem kell igazán mélyre hajolni, már igen korán érzékeli a szándékunkat.

Az egyik nagy hátrányát éppen ebben a különlegességében tapasztaltuk. Ennek a kukának igazán nagy holttérre van szüksége ahhoz, hogy kényelmesen ki tudjuk kerülni, ezáltal ne nyíljon fel feleslegesen. Zárt térben (például a klasszikus kukahelyen), a mosogató alatt nem nyílik ki, addig nyílt színen kis konyhában nem működik jól. Vagy legalábbis merülni nagyon gyorsan fog – ahogy a mi esetünkben is. A leírása szerint egy töltéssel egy hónapig bírja, nekünk ez inkább 3 hét volt, a folyamatos véletlen nyitogatás mellett.

Townew

Azért sem mindegy, mert a töltési ideje rendkívül hosszú, az ajánlás szerint 10 óra, ezért érdemes az éjszaka folyamán feltölteni. Már csak azért is, mert a kukának szánt konyharészen általában nincsen konnektor, így némiképp el kellett mozdítanunk tesztalanyunkat a konyhapult közelébe, hogy tölteni lehessen. Ha nincsen feltöltve, akkor természetesen nem nyílik fel és nem tudjuk a szemeteszsákot összefogatni. Míg a lemerült állapotban nyitogatás végső megoldásként még kézzel is megoldható feladat, a gép fedele pedig engedi a mozgatást, addig a teli szeméttől viszont nem lehet megszabadulni energiatöltöttség nélkül.

Ez a fotocellás megoldás akkor jön rosszul, amikor sok hulladékot pakolnánk bele viszonylag rövid idő alatt, mondjuk a megpucolt zöldséghéjakat fogjuk össze két-három körben kidobni. Mindannyiszor végig kellett várni az ütemet, ez bár kivédhető a kéz otthagyásával, azonban volt, hogy arra is lecsukta magát, ilyenkor kis idő múlva korrigál és kinyílik. Talán ez jár amellé, hogy még a legkitömöttebb állapotában is a legjobb tudása szerint próbálja lecsukni a fedelét, így legalább nem problémázik egy-két felfelé túllógó szemeten.

Zsák a foltját

A zacskó lezárását nekünk kell kezdeményezni, ez a kuka elülső felén található érintőgomb segítségével aktiválható. Ekkor a készülék hangos géphanggal lenyomja a szemetet, felemeli a tetejét és két kar, valamint egy hevített kis hegesztő segítségével összezárja a zacskót. Égett szagot ez a procedúra egyáltalán nem hagy maga után.

Hangos pittyegéssel jelzi, ha kivehető a zsák, majd az új darabot vadászrepülőket megszégyenítő hanggal szétfújja a belsejében.

Ám ez nem mindig történik meg, a tesztalanyunk néhány alkalommal nem fújta helyére az új zsákot, így a szemét volt az, mely gyűlése fokozatosan lehúzta a fenékig a kitekerődő új zacskórészt.

Papp Petra Anna

A szemeteszsák vékonyabb fajta fekete nejlonzacskó, melynél azért figyelni kell rá, könnyen kiszakíthatják az éles szélű vagy szúrós hulladékok. Külön előnyös, hogy egy átlagos nagyságú szemétledobóba ez a méret tökéletesen lehúzható. A szemetesünk alja és belseje így lényegében érintetlen, hacsak nem szakad ki a zsák – velünk ez egyszer történt meg saját hibánkból –, így jóformán csak a peremét és a fedelét kell eltörölgetni, amikor lecsöpögtetjük.

A kuka már egy szemetesgyűrűvel együtt érkezik – ezt rejti a vastag káva – melyben a gyártó ígérete szerint 25 darab zsáknak való anyag van feltekerve. Egy gyűrű nálunk napi konyhai használat mellett körülbelül 3 hétig bírta. Ez reális, a honlap szerint a 3 gyűrűs utánpótlás 3-6 heti ellátottságot jelent. A Townewhoz ugyanis a gyártótól kell beszerezni a speciális szemeteszsák-gyűrűket. A 6 darab gyűrűt tartalmazó csomag újrahasznosított műanyagból készült zsákjai 7990 forintba, míg a biológiailag lebomló verzió 9900 forintba kerül. Ha véletlenül előbb kifogyna a készlet, nem kell aggódni, mert az érintésmentesen felnyíló funkció üzemel nem szabványos, egyszerű zacskóval is, bár akkor az összehúzás természetesen nem történik meg, de kuka nélkül legalább nem maradunk.

Konklúzió, árak

+ : szagtalanul záródik, nem kell belülről takarítani.

: magas ár, kis tárolókapacitás, körülményes a jó elhelyezése.

Igaz, a Townew T1 majd 40 ezer forintos ára miatt tényleg magasba szökhetnek a szemöldökök, ráadásul ehhez hozzájön még a speciális szemétgyűrűk utánrendelése 3–6 havonta. Azonban fontos megjegyezni, hogy az okoskuka talán nem az lesz, amely minden háztartásban rögtön felváltja a hagyományos „buta” szemetest. A Townewt bizonyos feladatok elvégzésére, élethelyzetek megkönnyítésére lehet jó ötlet beszerezni, ahol fontos az érintésmentes használat és a megfelelő záródás és a higiénia biztosítása. Ilyen lehet egy steril fürdőszobai vagy az újszülött, esetleg beteg családtag mellett teljesítendő szolgálat. Ha pedig szellősen járható a konyhánk és több szemétgyűjtőt használunk a háztartásban, a Townew speciális kiegészítője lehet az otthoni rendszernek.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?