Az európai adatvédelmi biztos, Wojciech Wiewiórowski szerint nem megengedhető az sem, hogy egy mesterséges intelligencia pontozza az embereket az alapján, hogy mennyire jó állampolgárok.
Az elmúlt években az Egyesült Államokban komoly vita folyt az arcfelismerő rendszerekről. A technológia használatát több helyen is megtiltották már, mert annak működése komoly problémákat vetett fel, például azt, hogy a döntései előítéletesek. Most az Európai Unióban is előkerült a kérdés, a döntéshozók pedig igen határozott álláspontot képviselnek.
Az Európai Adatvédelmi Testület (European Data Protection Board, EDPB), valamint az európai adatvédelmi biztos (European Data Protection Supervisor, EDPS), Wojciech Wiewiórowski közös nyilatkozata szerint a közterületeken meg kell tiltani az arcfelismerő technológia, valamint egyéb más biometrikus adatgyűjtő megoldás alkalmazását. Emellett azt is hangsúlyozták, hogy törvényben kellene megtiltani, hogy a mesterséges intelligencia egy közösségi kreditrendszeren keresztül pontozza az állampolgárokat.
Hogy ez pontosan mit jelent, azt már láthattuk Kína esetében: a távol-keleti rezsim a totlális megfigyelés keretében pontozza az állampolgárait, és aki nem kellően jó állampolgár, azt megbüntetik.
Az EDPB és Wojciech Wiewiórowski szerint egyszerűen meg kell tiltani, hogy a mesterséges intelligencia segítségével bárki is begyűjtse többek között
- az arccal vagy a járással kapcsolatos adatokat,
- az ujjlenyomatot,
- a DNS-t
- a hangmintát.
Ennek megfelelően illegális lenne, hogy ezen adatok alapján bárkit etnikai, nemi, politikai hovatartozása, vagy épp szexuális irányultsága alapján kategorizáljanak. Emellett a mesterséges intelligenciát a felhasználók érzelmeinek követésére sem lehetne használni – legfeljebb orvosi okok miatt. Kína már ez utóbbit is alkalmazza, méghozzá az ujgur kisebbség tagjait kényszerítik kamera elé.
A szakemberek szerint ugyanakkor volna néhány kivétele az adatgyűjtésnek, például, ha egy konkrét fenyegetésről – például egy lehetséges terrortámadás megelőzéséről – van szó.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.