Az amerikai Skidmore, Owings & Merrill tervezőcég az Európai Űrügynökség és egy nyugalmazott NASA-űrhajós segítségével álmodta meg az első emberi telepet a Holdon.
Ha minden a tervek szerint alakul, még ebben az évtizedben embert küldhetünk majd a Hold felszínére, sőt, az első holdbázis építése is elkezdődhet. Ez uttóbi építéséről az elmúlt években sokat lehetett már hallani, de egy dologban megegyeznek a szakemberek: olyan helyre kell telepíteni a létesítményt, hogy az ott élők a lehető legkisebb sugárterhelést kapják meg.
Hogy mindez milyen élőhelyet eredményezne az ember számára, azt most még nem tudni, a Life Beyond Earth című videó készítői azonban megpróbálták ezt elképzelni. Az animációt az amerikai Skidmore, Owings & Merrill nevű tervezőiroda készítette el, és jelenleg a Velencei Biennálén látható. Persze a videóhoz szakmai segítséget is kaptak: az Európai Űrügynökség, valamint a NASA nyugalmazott űrhajósa, Jeffrey Hoffman dolgozott azon, hogy valóságos legyen az ábrázolás.
Ezek szerint az űrhajósok felfújható épületekben laknának az első holdi kolóniákban. Ennek előnye, hogy nagy térfogat-tömeg arány érhető el, vagyis ahhoz képest, hogy mekkora az épület tömege, sokkal nagyobb a térfogata. A szerkezet emeletes lenne, amelyek különböző funkciókat látnának el.
Az épületeket az űrhajósok maguk is felfújhatnák, de a Hold körül keringő bázis, a Gateway fedélzetéről is el lehetne végezni ezt a feladatot. A videóban látható kialakítással egy épület négy ember számára tudna 300 napra otthont nyújtani.
[Volna itt egy kis gond: komoly sugárterhelést kaphatnak az űrhajósok a Holdon]
Az építés helyszíneként a Shackleton-krátert, a Hold déli felét választották a tervezők. Ez kifejezetten jó választás lenne, ugyanis folyamatos a napsütés, ami az energiaellátás szempontjából kiemelt fontosságú. Emellett állandó kilátást biztosít a Földre, a kráter árnyékos részeiből pedig vizet lehetne kinyerni.
Hogy valóban ilyen lesz-e a kolónia, egyelőre nem tudni. De az biztos, hogy a megálmodott terv nem tűnik megvalósíthatatlan elképzelésnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.