Tech hvg.hu 2021. június. 03. 09:42

Több mint 100 tintahal és 5000 mikroszkopikus lény utazik a Nemzetközi Űrállomásra

Az űrrepülés szervezetre gyakorolt hatásairól még sok minden nem tisztázott, a kutatók ezért tovább vizsgálódnak – ehhez kellenek az állatkák.

Csütörtökön egy SpaceX Falcon 9-es rakéta segítségével a szokásos rakomány mellett néhány ezer élőlény is elutazik a Nemzetközi Űrállomásra. A startot élőben közvetíti a NASA.

A kutatók 128 bébi tintahalt, és 5000 Tardigrade-t, vagyis medveállatkát csomagoltak össze, melyeket egy-egy fontos kísérlethez fogják felhasználni. A tudósok arra kíváncsiak, hogy az űrbéli körülmények milyen hatást váltanak ki belőlük. Az így kapott információkat a jövőbeni (hosszabb ideig tartó) űrutazások során kamatoztathatja a NASA.

A tintahalak immunrendszere hasonló az emberéhez, míg a mikroszkopikus medveállatkák a szélsőségesebb környezetet is képesek elviselni.

“Az egyik dolog, amire nagyon kíváncsiak vagyunk, hogy hogyan élnek és szaporodnak a Tardigrádok ilyen környezetben, és hogy azokat a trükköket, amelyeket alkalmaznak, felhasználhatjuk-e az űrhajósaink védelméhez” – idézte a BBC Thomas Boothbyt, a kísérlet vezető kutatóját.

A Nemzetközi Űrállomáson két másik kísérlet is zajlik majd. Az egyik annak vizsgálata, hogy a robotkarok a virtuális valóság segítségével vajon távolról is működtethetők-e. Egy másik során pedig azt tanulmányozzák a kutatók, hogy elő lehet-e állítani strapabíróbb gyapotot az űrben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés