Tech hvg.hu 2021. május. 26. 14:03

Kamera elé kényszerítik a kínai hatóságok az ujgurokat, hogy megtudják, mit gondolnak a rezsimről

A BBC-nek nyilatkozott egy, neve elhallgatását kérő szoftvermérnök, ami dolgozott az ujgurok érzelmeit leolvasó kínai rendszeren.

Régóta lehet már arról hallani, hogy a kínai rezsim a mesterséges intelligenciát is bevetette annak érdekében, hogy azonosítsák az országban élő ujgur kisebbség tagjait. A témában most egy olyan szoftvermérnök is megszólalt, aki részt vett egy ilyen rendszer kiépítésében.

A BBC beszámolója szerint Kína az érzelmek meghatározására, valamint az arcfelismerésre használható kamerarendszert tesztelt az ujgur kisebbség tagjain a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen. A lap által megszólaltatott, névtelenséget kérő szoftvermérnök azt állította, ilyen rendszert telepített a tartomány rendőrőrsén. A londoni kínai nagykövetség érdemben nem reagált a vádakra, csupán annyit közöltek, hogy minden etnikai csoport számára garantáltak a szabadság- és társadalmi jogok.

MTI/EPA

A fent említett tartományban 12 millió ujgur él, többségük muszlim vallású. Az elmúlt években különböző forrásokból többször is arról lehetett hallani, hogy Kína internálótáborokban tartja fogva az ujgurokat. Az ENSZ 2018-as jelentése szerint mintegy 1 millió emberről lehet szó, ezeket a táborokat szakmai továbbképzésnek álcázzák. 2020 tavaszán pedig az is felmerült, hogy a kényszermunkán dolgoztatott emberek termelhetnek a világ vezető techcégeinek Kínában.

A szoftvermérnök azt nem árulta el, hogy melyik cégnek dolgozott, a lap szerint azonban mutatott öt fotót, amelyen olyan ujgur foglyok láthatók, amelyeken a rezsim az érzelemfelismerő rendszert tesztelte.

Az elmondása szerint a kamerákat három méterre kellett elhelyezni a megfigyelt személytől. "A rendszer hasonlóan működik, mint a hazugságvizsgáló, de annál sokkal fejlettebb" – magyarázta a névtelenséget kérő szakember. Az ujgur alanyokat ezután egy székbe ültették, amihez a kezüket, lábukat is hozzá tudták bilincselni. A mesterséges intelligencia ezután észlelte az arc finom változásait, majd egy kördiagramot hozott létre, ahol a vörös szín a negatív, szorongó érzelmeket fejezi ki. A férfi állítása szerint a rendszert előzetes "ítélethozatalra" szánták, anélkül, hogy bárki felülbírálná vagy megvizsgálná a döntését. Vagyis ha a szoftver valakiről azt jelezi, hogy szorong, vagy negatív érzelmei vannak a kínai rezsimmel szemben, azt a rendőrök készpénznek veszik, még akkor is, ha ez valójában nincs így.

BBC

A férfi által nyújtott bizonyítékokat Sophie Richardsonnak, a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet Kínával kapcsolatos vezetőjének is megmutatták. A szakember szerint egészen megdöbbentő az a fajta eljárás, amit Kína alkalmaz az ujgurokkal szemben.

Darren Byler, a Coloradói Egyetem szakembere szerint az ujguroknak rendszeresen DNS-mintát kell adniuk a hatóságnak, folyamatosan átvilágítják őket, a telefonjukra pedig telepíteniük kell azt a mobilalkalmazást, amelyik adatokat gyűjt az illetőről – beleértve a készüléken található névjegyzéket és SMS-eket is.

Richardson szerint olyan információkat is tud a hatóság az ujgurokról, mint hogy a ház melyik ajtaján mentek ki az utcára, vagy hogy egy olyan autót tankoltak-e meg, amelyik nem az övék. Emellett pedig ha valaki nem viszi magával az okostelefonját, akkor letartóztathatják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?