“Lengyel Zsolt” álnéven szerepel a szocialista kémelhárítás beszervezési kartonján a koronavírus elleni vakcina kifejlesztésében kulcsszerepet játszó biológus. Karikó Katalin szerint fenyegetéssel vették rá, hogy aláírja a dokumentumot, egyetlen jelentést sem írt.
Az interneten keringő dokumentumok szerint beszervezte a szocialista kémelhárítás Karikó Katalint, a koronavírus elleni legmodernebb védőoltás kifejlesztésében kulcsszerepet játszó magyar biológust – írja a Telex.
Karikó Katalin: Aki elhiszi, hogy az RNS beépül a DNS-be, annak nincs tudományos ismerete
A világhírű kutatóbiológus, biokémikus Karikó Katalin szerint vannak emberek, akiknek teljesen mindegy, hogy mit mondanak, ők akkor is elutasítják az oltást. Az Egyesült Államokban élő szakember három napig vendégeskedik Szegeden.
A lap szerint egy korábban megjelent könyvből kifotózott beszervezési kartonon az szerepel, hogy a kutatóbiológus hálózati személy volt: a kémelhárítással foglalkozó
III./II.-es osztály beosztottja, titkos megbízott minősítéssel, hazafias alapon, “Lengyel Zsolt” álnéven.
A kartonon a beszervezője neve is látható: Salgó László, aki később, 2002 és 2004 között országos rendőrfőkapitány volt.
A Telex szerint azonban ez alapján nem lehet kijelenteni, hogy Karikó Katalin valóban az állambiztonság ügynöke lett volna, ehhez többek között az is kellene, hogy Karikó saját kézzel írt jelentéseket adott volna le, ilyen azonban nem található az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában. Van kutató, aki az ilyen 6-os kartonok hitelességét is kétségbe vonja. Ezt más kutató – a téma avatott szakértőjének számító Ungváry Krisztián – nem tartja elképzelhetőnek, az viszont szerinte is előfordulhatott, hogy valakit tudomása nélkül tartottak nyilván hálózati személyként.
Karikó esetében azonban nem erről van szó, az ügyben ő maga adott ki nyilatkozatot, amit a Telex is idéz, és ami a hvg.hu szerkesztőségébe is eljutott:
"A személyemet megbélyegezni szándékozó hírrel kapcsolatban a következőket közlöm:
Tény, hogy 1978-ban, amikor tudományos segédmunkatársként kezdtem dolgozni, felkerestek, megtaláltak, kényszerválasztás elé állítottak.
Édesapámnak az 1956-os forradalomban történt részvételére, „bűnös” múltjára hivatkozva, engem a szakmai munkám ellehetetlenítésével fenyegettek meg. Azt tudtam, hogy édesapámat 1957-ben felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, munkahelyéről elbocsátották, 4 évig munkát nem kapott. Tudtam, hogyan működik az a rendszer, féltem, ezért aláírtam a beszervezésre vonatkozó dokumentumot.
Az ezt követő években semmilyen írásos jelentést nem adtam, senkinek nem ártottam. Tudományos tevékenységem, kutatásaim folytatása érdekében távozni kényszerültem.
Az elmúlt 36 év alatti kutatómunkámat, tevékenységemet az emberek gyógyítása érdekében folytattam. Többé soha, senki nem tudott megtörni, céljaimtól eltávolítani.
Ezzel a nyilatkozattal lezártnak tekintem ezt az ügyet."