Tech MTI / hvg.hu 2021. május. 19. 08:36

Kiderült még egy fontos dolog a Pfizer oltásáról

Az mRNS-típusú vakcinák a legújabb felmérések szerint a koronavírus-betegség hosszan tartó tüneteit is enyhítik.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Enyhíti a hosszan tartó Covid–19 tüneteit a koronavírus elleni oltás – derült ki egy nemzetközi felmérésből, amely válaszadóinak mintegy 55 százaléka mondta azt, hogy javult az állapota az első adag – főként mRNS – vakcina után. A felmérés megnyugtathatja a hosszan tartó Covid–19-ben szenvedőket azzal kapcsolatban, hogy állapotuk nem fog romlani az oltás után.

A felmérést a hosszan tartó Covid–19-ben szenvedőket képviselő csoport, a LongCovidSOS végezte 812 ember bevonásával az Egyesült Királyságban és a világ más országaiban a közösségi média segítségével. A résztvevőktől azt kérték, hogy várjanak a válaszadással legalább egy hetet az első oltás után, elkerülendő azt, hogy az oltás esetleges mellékhatásait összekeverjék a betegség tüneteivel – olvasható a The Guardian oldalán.

A hosszan tartó Covid–19 tizennégy legáltalánosabb tünetét hasonlították össze az oltás első adagjának felvétele előtti és utáni időszakban. Az adatok azt mutatták, hogy a válaszadók 56,7 százaléka tapasztalt általános javulást a tüneteket illetően, 24,6 százaléka mondta azt, hogy állapota nem változott és 18,7 százaléka közölte, hogy tünetei súlyosbodtak.

Általánosságban azok, akik mRNS (Pfizer–BioNTech vagy Moderna) vakcinát kaptak, nagyobb javulásról számoltak be azokhoz képest, akik adenovírus (Oxford–AstraZeneca) oltást kaptak.

Nagyobb valószínűséggel számoltak be azon tüneteik, mint a fáradtság, a tompa agy, az izomfájdalom javulásáról azok, akiket Moderna vakcinával oltottak be és ők voltak azok, akik a legkevésbé panaszkodtak arra, hogy állapotuk romlott. "Az adatok nagyon bátorítóak, de nem tudjuk, hogy meddig tart ez" – mondta Ondine Sherwood, a felmérés adatainak elemzője.

Ezek az adatok nem bizonyítják határozottan, hogy az oltástól javultak a betegek tünetei, ez lehetséges hosszú hónapokon át tartó betegség után is. Ám figyelembe kell venni azt, hogy a felmérésben részt vevő 130 ember mindkét adag oltást megkapta, és néhányuk állapota javult az első adag után, majd tüneteik ismét kiújultak, ám a második adag oltás után ismét jobb lett az állapotuk – mondta David Strain, az Exeteri Egyetem oktatója, a felmérés másik elemzője.

Nem ismert, hogy egyes embereknél miért alakul ki a hosszan tartó Covid–19, immunológusok feltételezik, hogy egy vagy több ok kombinációja okozhatja: a szervezetben maradó koronavírus makacssága, a fertőzés után a vírus részeinek hosszan tartó megmaradása vagy az immunrendszer túlzott reakciója és az egészséges szövetek megtámadása a fertőzésre adott válasz által.

Az elemzés azt jelzi, hogy a Covid–19 elleni vakcinák segítenek helyreállítani az immunrendszert, a szervezet tudtára adni, hogy védekező rendszerének válaszolni kell a vírusra, nem megtámadni az immunrendszert – magyarázta Strain, hozzátéve, hogy ez a magyarázat egyelőre csak feltételezés, amelyet további kutatásokkal kell alátámasztani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.