Tech MTI / hvg.hu 2021. május. 05. 11:44

Dél-Koreai kutatók szerint a Pfizer és az AstraZeneca oltásának első dózisa is komoly védelmet ad

A dél-koreai járványügy idősek körében nézte meg, milyen hatékony a két vakcina első adagja. Röviden: eléggé.

Az AstraZeneca és a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni vakcinájának már az első dózisa is legalább 86 százalékos védelmet nyújt a fertőzés ellen az 60 évesnél idősebb embereknek – derül ki dél-koreai járványügyi ügynökség (KDCA) szerdán közzétett tájékoztatójából.

A február 26-án indult, két hónapig tartó kutatást az ügynökség több mint 3,5 millió 60 éves vagy ennél idősebb ember bevonásával végezte, akik közül 521 133-an kapták meg a Pfizer/BioNTech vagy az AstraZeneca vakcinájának első dózisát. Az adag beadását követően regisztrált 1237 fertőzöttből csupán 29 került ki a két vakcina valamelyikével beoltottak csoportjából.

Eszerint a Pfizer/BioNTech oltóanyagának első dózisa 89,7 százalékos hatékonyságot mutat a fertőzés megelőzésében legalább két héttel a beadást követően, míg az AstraZeneca esetében ez az arány 86 százalék.

A szöuli egészségügyi minisztérium szerdán emlékeztetett arra, hogy Dél-Koreában a Covid–19 halálos áldozatainak körülbelül 95 százaléka 60 éves vagy idősebb volt, e vakcinák pedig jelentősen csökkentik az ő korcsoportjukban a haláleseteket. Hozzátették, hogy nagyon kevés az esély mellékhatásokra, beleértve a vérrögképződést, hozzátéve, hogy e mellékhatások nagy része gyógyítható.

[Itt a naptár: mire számíthat, aki beadatja magának a Pfizer 95%-os koronavírus-vakcináját?]

Bár dél-koreai egészségügyi szakértők a héten azt közölték, hogy a felgyorsított oltókampány ellenére sem valószínű a közösségi immunitás elérése, Szöul szeptemberig a lakosság 70 százalékának a beoltásával számol. Az 52 milliós Dél-Koreában eddig a lakosság 6,7 százalékát oltották be.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.