Tech hvg.hu 2021. április. 26. 15:15

A Szputnyik V fejlesztői szerint jobb lehet, ha később adják be a második oltást

21 nap helyett akár 3 hónapot is lehet várni az oltás első és második adagjának beadása között. A várakozás javíthatja az immunválaszt.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Úgy hisszük, hogy lehetséges megnövelni az első és a második oltás közötti minimális időintervallumot a korábban jóváhagyott 21 napról akár 3 hónapra is

– közölte Alexander Gintsburg, a Szputnyik V vakcinát fejlesztő orosz Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Központ igazgatója. Gintsburg a kutatóközpont honlapján azt is hozzátette, hogy az oltások közti időszak kihúzása nincsen hatással az oltóanyag által a szervezetben kiváltott immunválaszra, sőt: egyes esetekben felerősítheti és meghosszabbíthatja azt.

A kijelentést a közlemény alapján a kutatóközpont nem publikált eredményeire alapozza az igazgató. Mint írja, ezt az oroszországi tömeges vakcináció során tapasztalták, és hasonlót figyeltek meg más, adenovírust alkalmazó oltóanyagok esetében is.

Gintsburg szerint a két oltás közötti időszak elnyújtása segíthet a Szputnyik V iránti „rendkívül magas” kereslet kielégítésében is.

Az AstraZeneca adenovírust alkalmazó vektorvakcinájának oltási idejéről február elején jelent meg egy cikk a Lancet orvosi folyóiratban, amely szerint 82 százalékra nő a hatékonysága, ha nem egy–másfél, hanem három hónapig várnak a két oltás beadása között. A magyarországi oltási terv még abban a hónapban ennek megfelelően módosult.

Lázas lesz-e az AstraZenecától? Na és mennyit érdemes várni a két oltás között?

Van, akinek a karja sem fájdult meg, más órák hosszat megmozdulni sem bír miután megkapta az AstraZeneca oltását. Azt még világszerte próbálják felmérni, mikor érdemes beadni a vakcina második adagját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?