Lecsengőben a járvány harmadik hulláma, de minden egyes enyhítés lassítja a folyamatot, és végső soron több fertőzöttet eredményez.
Ez pont egy olyan időszak, amikor egy kis türelem nagy járványügyi nyereséget hozhat – írja Röst Gergely járványügyi szakértő, a Szegedi Tudományegyetem matematikus professzora a Portfolion megjelent cikkében. Röst azt járta körbe, milyen körülmények alakítják a járvány menetét, és hogyan érdemes a nyitásról gondolkodni.
Ebben kulcsfontosságú az R-rel jelölt reprodukciós szám. Ez azt jelöli, hogy egy fertőzött átlagosan hány másik embernek adja át a vírust, vagyis a trendet fejezi ki. Amikor R>1, akkor éppen erősödik a járvány, amikor R<1 akkor pedig lecseng. Röst azt írta:
Legjobb szakmai becsléseink szerint Magyarországon az R értékünk április elején már 1 alatt volt, jelenleg pedig 0,8 és 0,9 között van.
Az R érték négy tényező szorzata a szakember szerint. Ezek: egy ember napi kontaktusainak átlagos száma, a fertőzés átadásának valószínűsége egy találkozás során, a fertőző periódus hossza és a fogékonyak aránya.
A korlátozó intézkedések alapvetően az első tényezőt, a találkozások számát csökkentik, a maszkviselés pedig a vírus átadásának valószínűségét. A fertőző perióduson nem lehet változtatni, de hatékony teszteléssel és kontaktkutatással lerövidíthető lenne az az idő, amíg a fertőzhetnek azok, akik elkapták a koronavírust. A fogékonyságot az oltások csökkentik, illetve az, ha sokan átvészelték a betegséget.
Most a járvány egy olyan szakaszában vagyunk, amikor még magas az új fertőzések száma, tehát magas a megfertőződés kockázata is, ugyanakkor gyors ütemben nő a védettek száma
– írja Röst. A döntéshozóknak szerinte azt kell mérlegelniük, hogy minden egyes enyhítés lassítja a lecsengést, és végső soron több fertőzöttet eredményez. Ezzel szemben állnak a nyitást sürgető gazdasági és társadalmi érdekek.
Mint Röst fogalmaz, ezt mindenkinek magának is érdemes figyelembe vennie: bármilyen tevékenység, akár egy családi összejövetel is jóval kisebb kockázatú lehet néhány hét múlva, mint most, ezért érdemes még egy kicsit türelmesnek lenni.