A 4000 éves alkotás hosszú időn át egy várárokban hevert, mire a kutatók újból rátaláltak. A rajta lévő jelölések komoly térképészeti tudásról árulkodnak.
Egy újra felfedezett, 2 méter magas, illetve 1,5 méter széles kőtábla, másnéven a Saint-Bélec tábla lehet Európa legrégibb, háromdimenziós térképe – állapította meg egy, az alkotást vizsgáló francia kutatócsoport.
A BBC szerint a bronzkorból származó, mintegy 4000 éves kőtáblát először az 1900-as években találta meg a franciaországi Bretagne régióban Paul du Chatellier régész. Az alkotásnak ezután nyoma veszett, és csak hosszú idő múlva, 2014-ben került elő újra. A táblát maga du Chatellier rejtette el a Château de Kernuzban található otthonában.
A kőtáblán lévő metszetek alapján a kutatók azt gyanították, hogy egy térképpel lehet dolguk, amely a Finistère nevű franciaországi megyét ábrázolja, míg a bemélyedések az Ode-folyót, illetve az azt körülvevő völgyet jelképezik. További vizsgálatok megerősítették, hogy a kőtábla viszonylag pontos mása a területnek.
A tábla elemzését végző kutatók szerint a világon számos ilyen alkotás létezik, de ez az első olyan, ami méretarányos. A Bournemouth Egyetem egyik szakértője, Clément Nicolas szerint az ilyen térképeket egy adott terület megjelölésére használták, és egyben fontos jelzője annak, milyen térképészeti ismeretekkel rendelkeztek a korabeli emberek.
A tudósok úgy vélik, az alkotás a kora bronzkorból, a Kr. e. 1900 és 1650 közötti időszakból származik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.