Még 100 évig nem kell aggódnunk, hogy egy óriási kődarab elpusztít minden életet a bolygónkon – legalábbis ezzel nyugtatgat a NASA.
Bár vírushelyzet van, érdemes a pozitív dolgokkal is foglalkozni ilyenkor is. Például, hogy a Föld még legalább 100 évig biztosan nem fog összeütközni egy különösen veszélyes aszteroidával. Legalábbis erről adott hírt az amerikai űrkutatási hivatal a legújabb teleszkópos megfigyelések alapján.
Aki azért borzongana egy kicsit, az semmiképp ne hagyja ki a MetaBallStudios által összeállított kisvideót az általunk ismert aszteroidák méreteiről. Ebből kiderül az is, hogy az Apophis nevű kisbolygó, ami a következő száz évben három alkalommal is megközelíti a Földet kispályásnak számít az Eiffel-toronynál alig valamivel nagyobb méreteivel.
Az aszteroida 2029-ben, 2036-ban és 2068-ban is a közelünkben száguld majd el. Azt már eddig is tudni lehetett, hogy az első két találkozás nem jelent veszélyt bolygónkra, a friss megfigyelések szerint azonban már biztos, hogy a 340 méteres űrszikla 2068-ban sem fog összeütközni a Földdel.
"Egy 2068-as becsapódás nem tartozik többé a lehetőségek közé, és számításaink szerint még legalább 100 évig nem fenyeget ütközés veszélye" – közölte a NASA a hét végén. A friss kutatási eredmények nyomán az űrkutatási hivatal hivatalosan is eltávolította az égitestet a veszélyes aszteroidák listájáról. Ezen a listán egyébként maradt még bőven játékos, közülük a legnagyobb jelenleg a hét kilométer átmérőjű Apolló, de vélhetően ez sem jelent veszélyt egyelőre a Földre.
Az elsőként 2004-ben észlelt Apophist március folyamán sikerült jobban megfigyelni, amikor a Nap körül keringve aránylag közel, 17 millió kilométerre haladt el a Föld mellett. A kisbolygót közelebbről is szemügyre vehetik a csillagászok 2029. április 13-án, amikor mindössze 32 ezer kilométerre lesz a Földtől.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.