Christa Wirthumer-Hoche egy nyilatkozatában az orosz ruletthez hasonlította az oltóanyag rendkívüli esetben való alkalmazását.
Bocsánatkérésre szólították fel az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) igazgatóbizottságának vezetőjét az orosz fejlesztésű Szputnyik V vakcina hivatalos Twitter-oldalán.
„Nyilvános bocsánatkérést követelünk Christa Wirthumer-Hochétól, az EMA-tól azokért a negatív kijelentéseiért, amelyeket azokkal az EU-államokkal kapcsolatban tett, amelyek közvetlenül hagyták jóvá a Szputnyik V-t. Kijelentései komoly kérdéseket vetnek fel a szakvizsgálati folyamatba való politikai beavatkozással kapcsolatban. Az ilyen kijelentések nem helyénvalók, valamint aláássák az ügynökség és a szakvizsgálat iránti bizalmat” – olvasható a tweetekben.
We demand a public apology from EMA’s Christa Wirthumer-Hoche for her negative comments on EU states directly approving Sputnik V. Her comments raise serious questions about possible political interference in the ongoing EMA review. Sputnik V is approved by 46 nations.
— Sputnik V (@sputnikvaccine) March 8, 2021
Wirthumer-Hoche az osztrák ORF-nek nyilatkozva hétfőn arra kérte az uniós tagországokat, hogy tartózkodjanak a Szputnyik V engedélyeztetésétől, amíg az ügynökség nem vizsgálta meg biztonságosságát és hatékonyságát. Úgy fogalmazott: határozottan nem javasolja, hogy az egyes országok vészhelyzeti engedélyt adjanak az oltóanyag felhasználására, mert ez
valamelyest az orosz ruletthez hasonlítható.
Hozzátette továbbá, hogy szükségük van a dokumentumokra az orosz féltől, amelyeket áttekinthetnek, jelen pillanatban azonban az oltott emberekről sincsenek adataik.
Az EU gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő, amszterdami székhelyű ügynökség a múlt csütörtökön jelentette be, hogy megkezdte a koronavírus elleni orosz vakcina folyamatos értékelését (rolling review). A szakvizsgálat megkezdéséről hozott döntés a laboratóriumi kutatások és a felnőtteknél végzett korai klinikai vizsgálatok előzetes eredményein alapul. A vakcina európai uniós forgalmazását az EMA pozitív ajánlásával az Európai Bizottságnak kell majd hivatalosan engedélyeznie.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.