A koronavírus-fertőzés egy újabb lehetséges következményére figyelmeztetnek a kutatók. Elképzelhető, hogy a betegség a későbbiekben negatívan befolyásolhatja az utódnemzési képességet, bár egyelőre mindez még viták tárgya.
Amellett, hogy az idősek számára sok esetben végzetes lehet a koronavírus-fertőzés, a gyógyultaknál is egyre több későbbi szövődményre derül fény. A tudósok egy ideje már gyanítják, hogy a koronavírus pusztíthatja a spermiumokat, és a wuhani Huazhong egyetem kutatói most újra, az eddigieknél alaposabb tanulmányozásra javasolják ezt a felvetést.
Egy ideje már tanulmányozzák a koronavírus szövetekre gyakorolt hatását, elsősorban a romboló immunválaszok tekintetében. Egyre nyilvánvalóbb, hogy a kórokozó nem csupán a légzőszervekre vagy a szaglásra hat, hanem befolyásolhatja az emésztőrendszert, a keringési rendszert, sőt gyulladásos folyamatokat indíthat el az agyban is.
Miért lenne kivétel a herék belsejében lévő szövet? – tették fel a kérdést, bár az előddel, a SARS-COV-1-nél végzett korábbi kutatások nem szolgáltak semmiféle bizonyítékkal. Azonban nemrégiben másmilyen eredmények születtek, ezúttal a SARS-COV-2-vel kapcsolatban.
A németországi Justus-Liebig Egyetem és az iráni Allameh Tabataba’i Egyetem kutatói 84, koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált férfi hereszövet mintáinak gyulladással kapcsolatos markereit vizsgálták, összevetve 105 egészséges férfi adataival. Értékelték a spermiumok minőségét, és oxidatív stressz jeleit is keresték. A gyulladás és a sejtstressz kétszer olyan súlyosnak bizonyult azoknál, akik átestek a betegségen, sőt az ő spermiumszámuk alacsonyabb volt, és a spermiumok is lomhábbak voltak. Mindez csökkent megtermékenyítő-képességhez vezethet. Az elváltozás mértéke arányos volt a betegség súlyosságával, és bár idővel javulást tapasztaltak, a fertőzésen átesetteknél egyértelmű maradt némi eltérés.
Azonban nem mindenki számára egyértelműek ezek az eredmények. A CARE Fertility Group embriológiai igazgatója szerint az említett vizsgálatok eredményei pontatlanok lehetnek, tekintettel arra, hogy a Covid-19-ből felépült férfiakat kortikoszteroidokkal és antivirális terápiával kezelték, eltérően a kontrollcsoportban részt vevő férfiaktól. A Sheffieldi Egyetem férfi reproduktív orvoslásának szakembere is „figyelmeztető megjegyzést” tett az adatok értelmezésével kapcsolatban. A spermiumminőség csökkenésének egyes mutatói a Covid-19 kivételével más tényezőknek is köszönhetők – mondta, hozzátéve, hogy a tanulmányban szereplő Covid-19 csoportba tartozó férfiak többsége túlsúlyos volt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.