A landolást követő pillanatokban nem csak ellenőrizte rendszereit a NASA legújabb marsjárója, fotózott is. Mutatjuk az újabb eredményt.
Két fotót is készített a landolás utáni pillanatokban a Perseverance, de az utolsót valamivel később adta csak ki a NASA. Íme:
And another look behind me. Welcome to Jezero Crater. #CountdownToMars pic.twitter.com/dbU3dhm6VZ
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 18, 2021
A felvételen a robot mögötti terület látható, és az elsőhöz hasonlóan ez is a marsi talajt mutatja – ugyanúgy fekete-fehérben, de kicsit közelebbről.
A Perseverance hét hónap utazást követően csütörtökön, magyar idő szerint 22 óra környékén érkezett meg a vörös bolygóra. A landolás minden fázisa – többek között a hőpajzs leválása és az ejtőernyő kinyílása – úgy zajlott, ahogy azt a NASA mérnökei megálmodták.
A NASA 9 évvel a Curiosity Marsra érkezése után küldött újabb robotot a vörös bolygóra. A Perseverance – melynek magyarra fordított neve Kitartás, Állhatatosság – a Jezero-kráterben landolt, amely kutatási szempontból is fontos terület.
A művelet sikeréről a NASA mintegy 11 perccel később értesült, ennyi időbe telik ugyanis míg a rádiójelek megérkeznek az eszköztől a Földre. A NASA emberei a landolás egyértelmű megerősítése után örömujjongásban törtek ki. A Perseverance ezt követően meg is küldte első felvételét a marsi tájról, amelyen saját árnyéka is látható.
"Remélem, mától rendkívül unalmas lesz a munkám" - interjú a NASA marsi landolásának kulcsmérnökével
Mohamed Abid a kezdetektől fogva felügyeli, hogy a Perseverance marsjárón az utolsó csavarig minden a helyére kerüljön, és a szerkezet úgy működjön, ahogy azt a tervezőasztalon megálmodták. Csütörtök este ő is ott lesz a NASA központjában, hogy felügyelje a rover landolását.
A robot legalább egy évet (földi viszonylatban mintegy 687 napot) tölt majd a vörös bolygón. A misszió célja, hogy kiderüljön: volt-e élet a Marson.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.