Bármennyire is örömteli a koronavírus elleni oltás felvétele, az azt igazoló dokumentumot senki ne posztolja a közösségi médiában – figyelmeztet az amerikai fogyasztóvédelem. A szakhatóság tömeges adatlopásoktól tart.
A világ egyes országaiban hivatalos igazolást (vakcinakönyvet) kapnak azok az állampolgárok, akik már megkapták a koronavírus elleni oltásukat. A dokumentum lehet digitális vagy papíralapú is, és mindkettőjükre fontos szabályoknak vonatkoznak. Ezeket most az amerikai fogyasztóvédelmi szervezet, a Better Business Bureau (BBB) egészítette ki néhány hasznos tanáccsal, miután egyre aggasztóbb híreket kaptak.
A történtekről a Lifehacker adott hírt, amely szerint az Egyesült Királyságban csalók hamis vakcinaigazolványokat próbáltak eladni, többek közt az eBayen is. A papírok kiállításához szükséges információkat a közösségi médiában terjedő, ugyanilyen (de igazi) dokumentumokról gyűjtötték össze. A vakcinaigazolások úgy kerültek fel – többek közt a Facebookra is –, hogy a posztoló megosztott róluk egy képet,
a rajtuk lévő adatokkal együtt.
A fogyasztóvédők szerint ez rendkívül felelőtlen dolog, a jelenség ugyanis (pláne, ha az tömegessé válik) elősegítheti a személyazonosságok ellopását, csalók pedig hamis vakcinaigazolványokat állíthatnak elő. Az összegyűjtött adatokat mindemellett a bankkártyákkal való trükközésre is fel lehet használni.
Ismert magyar virológusok mondták el, melyik vakcinatípust tartják a legjobbnak
A koronavírus-járvány és az oltások körül kialakult zajban ritka az olyan alkalom, amikor ismert (és elismert) virológusok mondanak szakmai véleményt a témában. A kutatók által működtetett Kovidők tájékoztató csatornának péntek este mégis sikerült leültetnie négy szakértőt, akik a többi közt arról beszéltek, melyik oltóanyag-típust tartják megfelelőnek, milyen mellékhatásokra lehet számítani és mit gondolnak az engedélyeztetési folyamatokról.
Hogy a hasonló veszélyek ne fordulhassanak elő, az iroda egy hosszabb útmutatót tett közzé, melynek első szabályát a magyaroknak is érdemes lesz megfogadniuk: ha átvettük az oltási kiskönyvet, ne fotózzuk le, és semmiképp ne tegyük azt közzé a közösségi médiában. Az iroda szerint ezzel máris sokat tettünk saját adataink védelme érdekében, ráadásul más módon is ismerőseink tudtára adhatjuk, hogy oltva vagyunk. Használhatunk például facebookos képkeretet, vagy megmutathatjuk azt a matricát, vagy kitűzőt, amelyet a vakcináción átesettek kapnak. (Szerbiában például ilyen “ajándék” jár az oltás után.)
A BBB szerint ha mégis közzétettük az oltási igazolás fotóját, azt mihamarabb szedjük le.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.