Tech hvg.hu 2021. február. 04. 22:06

Magyar rákdiagnosztikai program lett Európa legígéretesebb techonológiai fejlesztése

Daganatos betegeknek javasol pillanatok alatt személyre szabott célzott terápiát az Oncompass Medicine Hungary Kft. fejlesztése, ami elnyerte a Jövő Unikornisa európai díját.

Egy magyar cég által a daganatos betegek célzott terápiájának kiválasztására kifejlesztett eszköz nyerte Jövő Unikornisa díjat (Future Unicorn Award). A Digitaleurope szakmai szervezet által odaítélt díjat az az európai technológiai vállalkozás kapja, amelynek jövőbeni értéke meghaladja az egymilliárd dollárt.

A magyar rákdiagnosztikai program, amely már 6500 ember kezelését segítette

Pénteken kezdődött az Amerikai Klinikai Onkológusok Társaságának (ASCO) konferenciája Bangkokban, ahol az összegyűlt szakemberek a legígéretesebb új fejlesztésekkel foglalkoznak. Itt mutatják be magyar kutatók orvosi szoftverüket, melynek segítségével a kezelőorvosok a daganatos betegek számára a daganatukban lévő egyedi génhibák alapján tudják személyre szabottan kiválasztani a legjobb célzott kezeléseket.

A győztes Oncompass Medicine Hungary (OCM) magyar rákkutató cég Real-Time Oncology Treatment Calculator nevű eszköze a daganatukban lévő egyedi génhibák alapján javasol személyre szabott, célzott terápiás lehetőségeket a betegeknek.

A kitüntetést a Rák világnapján vette át Peták István, a cég alapítója, tudományos igazgatója az Európai Bizottság innovációért és kutatásért felelős európai biztosától - közölte társaság.

A versenyt idén negyedik alkalommal rendezték meg, a magyar vállalkozás 17 ország 21 gazdasági szektorából bizonyult a legjobbnak. Szoros versenyben győzött olyan cégekkel szemben, mint a svéd Exeger (hétköznapi termékekbe épített napelem) és a norvég Ocean Sun (úszó naperőművek).

Az OCM közleményéből kiderül, hogy a cégvezető Peták István huszonöt éve kutatja, hogyan lehet a daganatsejteket célzottan elpusztítani, a céget pedig 18 éve hozták létre egykori évfolyamtársával, Schwab Richárddal közösen. Eleinte célzott terápiákhoz szükséges molekuláris diagnosztikai vizsgálatokat fejlesztettek, ezért Peták István 2012-ben Gábor Dénes-díjat kapott.

A magyar rákkutatás sikerei: azok is megmenthetők, akikről lemondtak

Molekuláris diagnosztika, személyre szabott gyógyítás - ez lenne a jövő. Bizonyos ráktípusoknál pedig már nagyon is a jelen. Igaz, egyelőre kevés embernek jelenthet gyógyulást, és sokszor nagyon drágán. A Magyarországon is elérhető gyógyszercélpont-keresés viszont akár életeket menthet. Ha valakiről kiderül, hogy rákos, az orvosnak csak rövid ideje van arra, hogy döntsön a terápiáról.

A most díjazott eszközt először 2016-ban mutatták be a Szilicium-völgyben, 2019-ben megkapták az Amerikai Klinikai Onkológusok Társaságának (ASCO) díját, és megnyerték Get in the Ring! V4 versenyt, tavaly pedig az Informatikai Innovációs Díj mellett a Gyurós Tibor Díjat megkapták az év innovációja kategóriában – írták.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés