Azt az orosz vakcinánál sem lehet tudni, hogy a fertőzéstől is véd-e, vagy csak a megbetegedéstől – írja Kemenesi Gábor.
Megnyugtató, hogy a vakcinák palettája egy újabb taggal bővült, mind az elérhető mennyiség mind pedig a kedvezőbb szállítási opciók miatt a világ számos országa számára fontos eredmény ez
– reagált Kemenesi Gábor virológus arra a hírre, hogy a The Lancet nevű rangos orvosi lapban bemutatták a Szputnyik V koronavírus elleni vakcina adatait.
A szakember Facebook-posztjában azt írja, hogy a vizsgálatot 18 év feletti felnőtteken végezték és minden esetben kizárták az előzetes fertőzést. Összesen 16 501 ember kapott vakcinakészítményt és 5476 ember placebót. 60 év feletti alanyokból összesen 1611 vakcinált és további 533 placebo csoportba tartozó egyént vizsgáltak és elemeztek. A hatékonyság tekintetében a vizsgálat 91,6%-ot állapított meg.
Azoknál, akik valóban az oltóanyagból kaptak, az antitestek megjelenése 98 százalékban volt megfigyelhető 42 nappal a vakcinálás megkezdését követően. A vakcina az első dózist követően 15 nappal mutatott mérhető védelmet, 15 és 21 nap között a hatékonyság 73,6 százalékos lett, a második dózist követően pedig 100 százalékosnak közölték.
A virológus megjegyezte, hogy nagyon fontos és dicséretes, hogy az immunmemória számára lényeges sejtes immunválaszt is mérte a vizsgálat, 28 nappal az oltások megkezdése után mérhető különbség volt a vakcinált és a placebo csoport között.
A mellékhatásokról is írt a szakember. A leggyakoribb oltási reakciók az influenzaszerű tünetek, oltási hely reakciója, fejfájás és gyengeség voltak. Súlyos mellékhatásokat 68 páciensnél regisztráltak, de a poszt szerint egyik esetben sem volt köthető a vakcinához. Négy haláleset is történt, de mint az előző esetben, ez sem volt köthető az oltáshoz.
Mint a többi oltóanyag esetében, itt sem lehet tudni, hogy mennyi ideig véd a vakcina, mint ahogy a védelem foka sem ismert:
egyelőre itt sem látjuk, hogy a fertőzéstől is véd-e vagy csupán a megbetegedéstől.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.