Tech hvg.hu 2021. január. 29. 09:03

20 millió éve élt óriáskukac "otthonára" bukkantak Tajvanon

Mintegy két méter hosszúságú az a ma már megkövült búvóhely, ahonnan paleontológusok szerint egy ősidőkben élt féreg csapott le áldozataira.

Tajvanon vizsgálódó kutatók egy különleges, már megkövült járatra bukkantak a tengerparton, melyben feltételezéseik szerint egy jókora féreg lakhatott. A paleontológusok úgy hiszik, hogy a lyukban egy veszélyesebb kukacfajta lapult, amely mintegy 20 millió évvel korábban élhetett.

A tudósok szerint a teremtmény a Bobbit nevű féreghez (latin nevén Eunice aphroditishoz) hasonlíthatott, amely szintén a homokba ágyazódva csap le áldozataira. Ez az állat ma is él, megpillantani ugyanakkor szinte lehetetlen. Ahhoz ugyanis többméteres mélységig kell merülni az óceánban.

A paleontológusok Tajvan északkeleti partjainál végeznek vizsgálatokat, ahol a The Guardian szerint nem is egy, hanem sok száz mélyebb lyukat találtak. Többségük kétméteres hosszúságú. A járatokon az idő sem tudott kifogni, majdhogynem tökéletes állapotban maradtak fenn. A kutatók megkövült kukacokat még nem találtak, de azt remélik, hogy valamelyikben majd arra is rábukkannak.

Scientific Reports

Arra vonatkozóan nincs egyetértés a tudósok között, hogy a járatban lakott férgek vajon a Bobbit őseinek számítanak-e. A vonatkozó tanulmányt ide kattintva éri el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.