A Facebook nemcsak arra használja a mesterséges intelligenciát, hogy kiszűrje a közösségi oldalról a káros tartalmakat, hanem például arra is, hogy szövegesen megmutassa a látássérült felhasználóknak, mi látható egy adott fényképen. A cég ígérete szerint 2021-ben továbbfejlesztik ezt a funkciót, és ennek mikéntjéről néhány részlet is kiderült.
Az automatikus alternatív szöveg (automatic alternative text, AAT) technológiával már nemcsak azt ismeri fel a közösségi oldal rendszere, hogy étel van a fényképen, hanem jó eséllyel azt is, hogy milyen étel. A cég szerint mindez kulturális sokszínűséget is jelent – például az algoritmus nemcsak azt tudja megmondani, hogy egy fényképen esküvői ruhát látni, hanem azt is, hogy milyen színűt.
A Facebook szerint az újfajta metódus megmondja, hol vannak az emberek a fotón, ahogy azt is, hányan láthatóak a képen. És bár alapvetően egy egyszerű leírást ad a technológia a fényképről, választhatnak hozzá egy részletes leírást is, ami a rajta látható tárgyak helyzetét és méretét is elárulja.
A Facebook ugyanakkor hangsúlyozza, egyelőre ez sem egy tökéletes megoldás, és lehetnek hibák a rendszerben. Ugyanakkor az eddiginél jóval könnyebb lehet a látássérült felhasználók számára a közösségi oldal használata.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.