A Guardtime által fejlesztett VaccineGuard nyilvántartja, hogy mely állampolgárok oltották már be magukat. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) utasítására készülő rendszer teszteléséhez a vállalat közlése szerint Magyarország is csatlakozott.
Több mint egy év telt el azóta, hogy a kínai hatóságok egy új, sebesen terjedő vírus felbukkanását jelentették a WHO-nak. Aligha akad azóta olyan ember a világon, aki ne hallotta volna a Covid–19 kifejezést, és mind többen gyászolnak rokont vagy barátot, akivel az új betegség végzett, miközben egzisztenciák dőltek romba hetek alatt, és a teljes életünket átírta a járvány. Mostanra elkészültek az oltások is, ami viszont nemcsak reményt, de ismét rengeteg kérdést is felvet, miközben a vírust nem hogy megállítani nem sikerült, de újabb mutációja is fenyeget. E harc a részleteit találja meg cikksorozatunkban.
Három európai ország, Magyarország, Észtország és Izland részvételével zajlik a Guardtime által fejlesztett VaccineGuard nevű rendszer tesztelése – derül ki abból a közleményből, amelyet a gyártó küldött el a 24.hu-nak.
A VaccineGuard egyrészt információkat nyújt a vakcinák terjesztéséről, azok beadásáról, ezenkívül valós idejű adatokat szolgáltat az egészségügyi hatóságoknak az oltási programról és eredményeiről, továbbá figyelemmel kíséri az oltásállományt és lehetőséget nyújt az esetleges mellékhatások jelentésére is.
A rendszer másik része, hogy nyilvántartást készít azokról az állampolgárokról, akik már megkapták a vakcinát.
A 24.hu idézi a Guardtime honlapján megjelent tájékoztatót, amely szerint a szoftver nem tárol személyes adatokat, emellett a rendszert alkalmazó kormányoknak nem kell új infrastruktúrát kiépíteniük, ha használnák azt. A programmal digitális és hagyományos, papíralapú jelentés is készíthető. A honlapon azt is megemlítik, hogy a VaccineGuardot könnyű integrálni egy már meglévő rendszerbe.
A fejlesztésről még tavaly kötött megállapodást az észt kormány és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) annak érdekében, hogy egy digitális vakcinaigazolás készülhessen. (A Microsoft és az Oracle is érdekelt egy hasonló projektben.) A program része a COVAX nevű nemzetközi kezdeményezésnek, amely a védőoltásokhoz való méltányos hozzáférést igyekszik biztosítani.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Ezért kérünk titeket, olvasóinkat, hogy tartsatok ki mellettünk, támogassatok bennünket, csatlakozzatok pártolói tagságunkhoz, illetve újítsátok meg azt!
Mi pedig azt ígérjük, hogy továbbra is minden körülmények között a tőlünk telhető legtöbbet nyújtjuk a számotokra!