Pfizer szerint 16 vírusmutációt már megvizsgáltak, az oltás hatékonyságát egyik sem befolyásolta komolyabban.
Úgy tűnik, véd a Pfizer-BioNTech vakcina a koronavírus brit, illetve dél-afrikai mutációjával szemben is – írja egy friss kutatás alapján a Guardian. A kutatást a Texasi Egyetem tudósai 20 emberen végezték, az anyagot egyelőre nem publikálták.
A koronavírus újabb törzsei december végén tűntek fel: az N501Y jelűt az Egyesült Királyságban azonosították először, az E484K jelűt pedig Dél-Afrikában. Jelentősen fertőzőbbnek bizonyultak a kórokozó korábban megfigyelt változatánál. Mivel az immunitásban fontos, és a vakcinák döntő többségének alapját adó tüskefehérjében történt a mutáció, okkal lehetett tőle tartani, hogy az eddig fejlesztett vakcinák nem nyújtanak védelmet velük szemben.
A kutatók laboratóriumi körülmények között vizsgálták a mutációkat, és azt találták, hogy működik velük szemben az az antitest, amit a szervezet a Pfizer-BioNTech vakcinára válaszul állít elő.
A Pfizer szerint eddig 16 vírusmutációt vizsgáltak – az E484K nem volt köztük –, az oltás működését pedig egyik sem befolyásolta komolyabban. A kutatásokat tovább folytatják.
Mit tudunk eddig a koronavírus új, brit mutációjáról?
A koronavírus új mutációja - amely miatt lezárták egész Nagy-Britanniát - jóval ragadósabban kapcsolódik az emberi testben lévő receptorokhoz, ezért egyrészt jobban fertőz, mint az előző változat, másrészt éppen ezért fertőzi meg könnyebben a gyerekeket is. Éjféltől újra jöhetnek repülők Nagy-Britanniából, az utasokra a hatályban lévő karanténszabályok érvényesek - jelentette be a kormány döntését Kiss Róbert alezredes az operatív törzs keddi tájékoztatóján.