A 6 éves George Johnson édesanyja először azt hitte, csalók lopják a pénzt a számlájáról, a bankjánál viszont azt mondták, az Apple-höz kellene fordulnia. Ekkor lepődött meg igazán.
Az elmúlt években jó néhány olyan történetet lehetett már hallani, amikor egy gyerek komoly összeget költött el a szülei számlájáról azzal, hogy egy játékon belül vett ezt-azt. Nemrég egy 72 éves brit férfi 11 éves lánya 1,8 millió forintnak megfelelő fontot költött el a Roblox nevű játékban.
Az ilyen eseteket megelőzendő az Apple és a Google is lehetővé tette, hogy a szülők olyan korlátozásokat állítsanak be, melyekkel megakadályozhatják, hogy a gyerek adósságba verje a családot. Úgy tűnik azonban, hogy ezeket a beállításokat nem mindenki használja, és ennek bizony meg is van az ára.
A New York Post szerint az ingatlanügynökként dolgozó amerikai Jessica Johnson sem volt kellően óvatos, így a hat éves fia, George Johnson a Sonic Forces nevű játékban – ami történetesen androidos eszközökre, valamint iPhone-ra és iPadre is ingyenesen tölthető le – 16 ezer dollárt, vagyis átszámítva mintegy 4,6 millió forintot költött el a nyár folyamán.
A fiú először egy 1,99 dolláros csomagot – kb. 580 forint – vásárolt az alkalmazáson belül, később azonban már 100 dollárosakra, vagyis nagyjából 29 ezer forintosakra költött. Volt olyan nap is, amikor 25 tranzakciót hajtott végre, ami 2500 dolláros – 727 ezer forintos – bevásárlást jelent.
Az édesanya először azt hitte, hogy csalók emelik le a számlájáról a pénzt, így a bankjához fordult, ahol viszont tájékoztatták, hogy a költésekkel kapcsolatban az Apple-höz kell fordulnia.
A cupertinói vállalat közölte, hogy valóban alkalmazáson belüli vásárlások történtek, ám segíteni nem tudott a cég, mert az anya kicsúszott a tranzakciók utáni 60 napos periódusból. A nő szerint bár a vásárlásokat valóban a fia hajtotta végre, az Apple-t terheli a felelősség az ügyben, mivel fia nem elég érett ahhoz, hogy megértse, valódi pénzt költött el.
Kérdés persze, hogy akkor mit keresett a gyerek kezében a mobil, és az miért volt úgy beállítva, hogy az anyán kívül más is végre tudjon hajtani vásárlásokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.