A Kína és Nepál határán fekvő Mount Everest magassága régóta képezi vita tárgyát. A két ország most megegyezett a pontos mérési módszertanban – így viszont magasabb érték jött ki, mint korábban.
Az Everest Kína és Nepál határán fekszik, mindkét oldalról megmászható. A hegy a korábbi becslések szerint legalább 50-60 millió éves, a csúcsa pedig – az általános vélekedéssel ellentétben – egyáltalán nem szűk, hat ember is kényelmesen elfér rajta.
Egy kínai szakértők által végzett korábbi számítás 8844,43 méretűnek becsülte a hegyet, de ez a nepáli tudósok szerint téves. A kínaiak ugyanis a csúcson lévő hótakarót nem számították bele a Mount Everest magasságába, a nepáliak szerint viszont bele kell. Továbbá bonyolította a helyzetet a kiindulási pont is. A hegyek magasságát általában a tengerszinthez viszonyítva határozzák meg. A Mount Everest esetében Nepálban ehhez a Bengáli-öblöt használták, a kínaiak viszont a Sárga-tengerhez viszonyítottak.
A nepáliak az 1954-ben végzett felmérés 8848 méteres értékét tekintették hitelesnek. De a folyamatos kínai nyomást megelégelve 2012-ben új mérést indítványoztak – derül ki a BBC híréből.
Így született a megegyezés, Nepál és Kína közösen jelentette be, hogy a Mount Everest magasságának ezután a 8848,86 métert tekintik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.