Tech hvg.hu 2020. december. 07. 15:03

Bekapcsolták a Voyager-űrszondák műszereit, a kozmikus sugárzás új fajtáját figyelték meg

Az amerikai Iowai Egyetem tudósai egy napkitörésből származó elektronsugárzást figyeltek meg, hogy miként viselkedik a csillagközi térbe kilépve.

Nem túlzás azt állítani, hogy a Voyager-program két űrszondája, a Voyager-1 és a Voyager-2 az emberiség történetének egyik legnagyobb sikerét jelentik. A két eszközt 1977-ben indították útjukra, és bár az eredeti feladatukat már régen elvégezték, tovább robogtak a Naprendszer széle felé, majd át is lépték a határát. Mostanra mind a kettő a csillagközi térben utazik, ám még most, 43 évvel a startjuk után is üzemelnek. Sőt, most egy új felfedezést is tettek.

Az Iowai Egyetem tudósai nemrég bejelentették: a kozmikus sugárzás egy újfajta változatát érzékelték a két szerkezet műszereivel. A leírásuk szerint a Nap koronakidobódása olyan lökéshullámot generált, amit először a fénysebességhez közeli elektronhullámként, majd plazmahullámként értékeltek, és végül sikerült detektálniuk magát a lökéshullámot is.

NASA

Ez önmagában nem újdonság, ám a szakemberek először figyelhették meg ezt a fajta jelenséget a kozmikus térben. Ezek szerint, amikor a lökéshullám először kapcsolatba lép a csillagközi mágneses mezővel, az annak egy részét képes visszaverni és felgyorsítani. A szakembereknek most sikerült detektálniuk azokat az elektronokat, amelyeket ez a hatás gyorsított fel, ez pedig egy újfajta mechanizmus, amit korábban soha nem tudtak még megfigyelni a tudósok.

A szakemberek a mostani eredménytől – amit az Astronomical Journal című tudományos szaklapban publikáltak – azt remélik, képesek lesznek jobban megérteni a kozmikus sugárzás és a kozmikus lökéshullám tulajdonságát, így pedig megóvhatják a jövő űrhajósait az űrbéli sugárterheléstől.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.