Tech hvg.hu 2020. november. 30. 11:48

Rengeteg új barlangrajzot fedeztek fel Amazóniában, 12 ezer évesnél régebbi is van köztük

12 500 évvel korábbiak lehetnek azok a barlangrajzok, melyeket az amazóniai esőerdőkben találtak meg kutatók. A munkákon főleg állatok és növények láthatók.

“Őseink Sixtus-kápolnájaként” emlegetik azt a barlangrajz-gyűjteményt, amelyet egy brit-kolumbiai kutatócsoport fedezett fel az amazóniai esőerdőben. Nem is egyetlen, hatalmas munkáról van szó, hanem több, különféle méretekben, de egymáshoz mégis kapcsolódó rajzgyűjteményről – írja a The Guardian. A rajzokon főleg állatok és növények láthatók.

A kutatók szerint egy generációkon átívelő munkát tanulmányozhatnak, mert a rajzgyűjteményen mára már kihalt állatok is felfedezhetők. A legrégebbi alkotások 12 500 évesek lehetnek. A gyűjteményt tavaly fedezte fel a kutatócsoport Kolumbiában, Serranía de la Lindosában, de egészen eddig titokban tartották, mert egy idén decemberben megjelenő dokumentumfilmben szeretnék a világ elé tárni.

A rajzok jelentős részét több méteres magasságban vésték a falakra; ezeket csak drónokkal tudták megvizsgálni a szakértők. Azt egyelőre nem tudták megmondani, hogyan sikerült ilyen magasságban barlangrajzokat készíteni. A kutatók közölték: a munkák lenyűgözően részletesek, az állatoknak még a szőrét is ábrázolták.

A területen korábban is találtak barlangrajzokat, de ehhez hasonlókat még soha.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

mesterséges intelligencia
hvg360 Ballai Vince 2025. április. 24. 15:40

Száj- és körömfájás, madárinfluenza, sertéspestis, kéknyelv – mi történik a magyar állatfarmokon?

Súlyosabb és kevésbé súlyos fertőzések miatt is aggódhatnak az állattenyésztők ezekben a hónapokban. Van, amihez már hozzászoktak, van, ami fél évszázad után került elő váratlanul, és van, ami még csak fenyegetés, de elkerülhetetlennek tűnik. Száj- és körömfájás, madárinfluenza, sertéspestis és kéknyelv betegség – íme a haszonállatokat leginkább tizedelő kórok, és a velük kapcsolatos, hol jobban, hol rosszabbul működő védekező reflexek.