12 500 évvel korábbiak lehetnek azok a barlangrajzok, melyeket az amazóniai esőerdőkben találtak meg kutatók. A munkákon főleg állatok és növények láthatók.
“Őseink Sixtus-kápolnájaként” emlegetik azt a barlangrajz-gyűjteményt, amelyet egy brit-kolumbiai kutatócsoport fedezett fel az amazóniai esőerdőben. Nem is egyetlen, hatalmas munkáról van szó, hanem több, különféle méretekben, de egymáshoz mégis kapcsolódó rajzgyűjteményről – írja a The Guardian. A rajzokon főleg állatok és növények láthatók.
A kutatók szerint egy generációkon átívelő munkát tanulmányozhatnak, mert a rajzgyűjteményen mára már kihalt állatok is felfedezhetők. A legrégebbi alkotások 12 500 évesek lehetnek. A gyűjteményt tavaly fedezte fel a kutatócsoport Kolumbiában, Serranía de la Lindosában, de egészen eddig titokban tartották, mert egy idén decemberben megjelenő dokumentumfilmben szeretnék a világ elé tárni.
We have been keeping this quiet! In our series airing on @Channel4 this week we feature a significant new indigenous Amazonian rock art discovery, 1 of the largest rock art sites on the planet(!), by Prof José Iriarte & his team @LASTJOURNEY5. We speak exclusively to @ObserverUK https://t.co/4j2ersKOx1 pic.twitter.com/sUruD0UUnZ
— Ella Al-Shamahi (@LittleMsFossil) November 29, 2020
A rajzok jelentős részét több méteres magasságban vésték a falakra; ezeket csak drónokkal tudták megvizsgálni a szakértők. Azt egyelőre nem tudták megmondani, hogyan sikerült ilyen magasságban barlangrajzokat készíteni. A kutatók közölték: a munkák lenyűgözően részletesek, az állatoknak még a szőrét is ábrázolták.
A területen korábban is találtak barlangrajzokat, de ehhez hasonlókat még soha.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.