Tech MTI 2020. november. 07. 18:03

Az élőhely hiánya és az erőszakos területvédés miatt bajba kerültek a hegyi gorillák

A kelet-afrikai hegyi gorillák populációjának sűrűbbé válása és az élőhely hiánya miatt csökkent az állomány növekedésének mértéke.

A Virunga-hegységben élő gorillapopuláció csaknem negyven éve növekszik, élőhelyük mérete azonban nem nő – mutatott rá Damien Caillaud, a témában a Science Advances című tudományos lapban megjelent tanulmányban.

A hegyi gorillák (Gorilla beringei beringei) számának növekedésével az egyes csoportok gyakrabban kerülnek kapcsolatba egymással, ezek a kontaktusok pedig gyakran erőszakot szülnek köztük. Ennek következtében 2000 és 2017 között a fiatal állatok halálozási aránya jelentősen megnövekedett és mintegy felével csökkent az állomány éves növekedési rátája.

A Dian Fossey Gorilla Fund és a Kaliforniai Egyetem tudósai a Ruanda, Uganda és Kongó határán lévő Virunga-hegységben élő hegyigorilla-populációra vonatkozó, az elmúlt ötven évből származó adatokat elemezték. Ezek szerint az eredeti csoportok többször szétszakadtak, amikor fiatal ezüsthátúak (hím felnőtt gorillák) elkezdtek összetűzni az idősebb vezetőkkel.

Három csoportból így jött létre 2006-ban ugyanazon a területen tizenegy kisebb. Míg egy átlagos gorillacsoport tíz egyedet számlál, ebben az eredeti három csoportosulásban 26-65 gorilla élt, amelyek között akár nyolc is lehetett ezüsthátú – fejtették ki a szakértők.

Nincs hely

Más területekre nem tudtak átköltözni a csoportok, mivel azok vagy mezőgazdasági hasznosítás alatt állnak, vagy már más csoportok lakják. Ilyen sok csoport számára túl kicsi ez a terület. Míg 2007 előtt alig voltak összetűzések az egyes csoportok között, most már olyan gyakoriak, hogy alig dokumentálhatók – mondta Winnie Eckardt, a Dian Fossey Gorilla Fund munkatársa.

"A populáció szokatlanul nagy sűrűsége miatt a tudósok attól tartanak, hogy a csoportok közötti agresszió és a stressz súlyosan befolyásolja az állatok jóllétét" – mondta Caillaud. A szakértő szerint a csoportok sűrűsége adott területen fontosabb tényező, mint az állatok száma egy csoporton belül. Ha 100 gorilla él három csoportban, valószínűleg kisebb helyre van szükségük, mint ha tíz csoportba tagolódva élnek – fejtette ki.

A Virunga-hegységi állomány jelenleg mintegy 600 állatból áll. Az 1980-as évek elején a 460 négyzetkilométernyi erdős területen számuk a becslések szerint csupán 250 volt.

A világon a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) szerint mintegy ezer hegyi gorilla él. Kelet-Afrikának csak két területén találhatók meg: a Virunga-hegységben és az ugandai Bwindi Áthatolhatatlan Nemzeti Parkban. Az állatok életét elsősorban a vadorzás fenyegeti.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.