Tech hvg.hu 2020. november. 03. 11:03

Vezetékes internetszolgáltatást indított a Telenor a cégeknek

A mobilinternet mellett már korlátlan adatforgalmú vezetékes hozzáférés is elérhető a Telenornál a közép- és nagyvállalati ügyfelek számára – közölte kedden délelőtt a szolgáltató. A bérelt vonali megoldások szimmetrikus fel- és letöltési sebesség mellett magas rendelkezésre állást biztosítanak. A vállalat ezzel túllép eddigi szerepén, mostantól nem csak mobilszolgáltató.

A Telenor eddig is rendelkezett otthoni szolgáltatásokkal, ám azok alapját mindig a cég mobilhálózata adta. A Telenor Hiperline vezetékes internetszolgáltatás bevezetésével azonban már az ismert mobilszolgáltatások mellett három típusú vezetékes hozzáférés közül is választhatnak a Telenor üzleti ügyfelei, akár kiegészítő, akár önálló szolgáltatásként.

A vállalat három Hiperline-csomagot tett elérhetővé. Közös jellemzőjük a szimmetrikus le- és feltöltés, azaz – a Magyarországon jellemző lakossági megoldásokkal ellentétben – az ügyfél ugyanolyan feltöltési sebességet kap, mint amilyen a letöltés gyorsasága.

A sávszélességet 2 és 1000 Mbps között választhatják meg a cégek.

Választani lehet a végpont kialakításánál is: rézkábeles vagy optikai kábeles, illetve dedikált vezeték nélküli összeköttetés is van a palettán. (Utóbbi esetben a szolgáltatáshoz kapcsolt ügyfél telephelyéig az időigényes és sokszor problémás vezetékes kiépítés helyett egy számára dedikált, zárt frekvenciás vezeték nélküli kapcsolatot kínál a Telenor, amellyel így elkerülhető a telephelyen vagy épületek közötti fizikai hálózat kiépítése.)

A három megoldás közül az egyik a menedzselt bérelt vonal, amely állandó, fix telepítésű végpontokat (telephelyeket, irodákat) összekötő Ethernet-alapú (L2) szolgáltatás. A megoldás korlátlan adatforgalmat biztosító összeköttetés, amely lehetővé teszi akár távol lévő helyi vállalati hálózatok (LAN) vagy szerverek összekapcsolását, így a különböző városokban lévő telephelyek egy közös hálózatba szervezhetők. A Telenor szerint biztonságos és hatékony szolgálatás az egyes hálózati végpontok között transzparens átviteli kapacitást biztosít, melyek szabványos Ethernet-interfészek használatával csatlakoztathatók, ezáltal

a vállalat informatikusai saját maguk menedzselheti a routingot és az egyéb hálózati funkciókat.

Van bérelt vonalon nyújtott internetszolgáltatás is, amely az előfizető által megjelölt belföldi helyszín és a Telenor között létesített bérelt vonali összeköttetésen keresztül nyújt nagysebességű nethozzáférést, azaz kijáratot a belföldi és nemzetközi internet csomópontok felé. A szolgáltatás egyedi megállapodás szerinti rendelkezésre állással, korlátlan adatforgalommal nyújt elérést. A Telenor legalább egy /30-as IPv4 tartományt rendel a szolgáltatáshoz.

A legkomolyabb megoldást a Telenor Hiperline IP VPN szolgáltatás jelenti, amely több, fix telepítésű végpontot (telephelyeket) képes összekötni. IP-szintű (L3) privát hálózatot biztosít az előfizetők igényei szerint "full-meshed" vagy "hub-and-spoke" hálózati topológiával, azaz választható, hogy akár centralizált, akár teljesen egyenrangú végpontok közötti kommunikációt támogasson. A szolgáltatás egyedi megállapodás szerinti rendelkezésre állással, korlátlan adatforgalommal nyújt elérést a magánhálózathoz (VPN). Ennek megvalósításához az egyes hozzáférési szakaszok összekapcsolása MPLS technológiával történik. Az MPLS alapú IP VPN logikailag két részből áll: gerinchálózatból, amely az MPLS forgalom kezelését végzi, valamint az elérési hálózatból, amely az egyes végpontok elérését biztosítja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.