Egyre szélesebb körben tapasztalt jelenség, hogy alacsonyabb értékeket mutat a mai emberek átlagos testhőmérséklete, mint néhány évtizeddel korábban. A kutatók egyelőre nem igazán értik, mi áll ennek a hátterében.
A 19. század közepén egy német orvos, Carl Reinhold August Wunderlich különféle kutatásokat végzett, hogy meghatározza az emberek átlagos testhőmérsékletét. Ehhez 25 ezer önkéntes segítségét kérte. Wunderlich 1868-ban tette közzé első megállapításait, melyek szerint az ember átlagos testhőmérséklete 37 Celsius-fok.
Napjainkban már más a helyzet, az IFLScience is írja: a mai emberek átlagos testhője fokozatosan csökken.
A jelenséget először egy 2017-es tanulmányban írták le, amely elkészítésébe 35 ezer brit önkéntest vontak be. A több mint 250 ezernyi orálisan, azaz szájüregben végzett mérés után az átlagos testhőt 36,6 fokban határozták meg. Egy másik kutatás, amely az amerikai népet vizsgálta, és amelynek eredménye az év elején lett nyilvános, azt találta, hogy az amerikai lakosság átlagos testhőmérséklete minden eltelt évtizedben 0,02 Celsius-fokkal csökken az 1860-as évek méréseihez képest.
Érdekesség, hogy kutatók a bolíviai tsimane törzsnél is hasonlókat figyeltek meg, mióta 2001 óta tanulmányozzák a bennszülöttek életmódját.
A bolíviai indiánoknál ez a folyamat még gyorsabban zajlik, az ő átlagos testhőjük mintegy 0,05 fokot csökken évente.
A témában jártas kutatóknak egyelőre nincs magyarázatuk a jelenségre, de hipotézissel már rendelkeznek. Az átlagos testhőmérséklet csökkenése szerintük azt jelenti, hogy a mai emberek egészségesebbek, a szervezetük pedig gyorsabban leküzdi az egyes fertőzéseket. Utóbbi oka, hogy ma már szélesebb körben elérhetők az antibiotikumok, az orvosi kezelések pedig fejlettebbek, hatékonyabbak.
A kutatók szerint a népesség átlagos testhőjének vizsgálata fontos munka, abból ugyanis más következtetések is levonhatók. Többek közt egy társadalom várható élettartama.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.