Tech hvg.hu 2020. október. 30. 17:03

Bűnözők vagy Robin Hoodok? Gyerekeknek adakozott egy zsarolóvírust fejlesztő csapat

Egy kártékony zsarolóvírust fejlesztő csapat úgy gondolta, bebizonyítják, hogy nem is annyira rosszszándékúak. Nemes célokra adakoztak tehát, azonban nem biztos, hogy a kiszemeltek el is fogadhatják az adományt.

Nagyjából tízezer-tízezer dollárnyi adomány érkezett bitcoinban nemrégiben két nonprofit szervezethez, a Children Internationalhez és a The Water Projecthez. Az előbbi a rendkívüli szegénységben lévő gyermekek megsegítésével foglalkozik, az utóbbi célja pedig az, hogy segítse a tiszta vízhez való hozzáférést Afrika szubszaharai térségében.

Ami a meglepő, az a feladó „személye”, ugyanis a zsarolóvírusok területén tevékenykedő Darkside nevű csoportról van szó. A Darkside – írja a ZDNet – klasszikus "nagyvadvadász", azaz kifejezetten a nagyvállalati hálózatok után megy, titkosítja az adataikat, és óriási váltságdíjat követel. Ha az áldozatok nem fizetnek, a csoport kiszivárogtatja a megszerzett adatokat egy, az internet sötét részén működő portálon.

„Bármilyen rossz véleménnyel is vannak rólunk, örömmel tudatjuk, hogy segítettünk valakinek megváltoztatni az életét" – jelezték még két adományuk igazolásának kifüggesztése mellett. Ez a „sajtóközlemény", ahogyan a csoport nevezi, hasonlít egy augusztusban közzétetthez, amelyben a csoport megígérte, hogy nem titkosítja a kórházak, iskolák, egyetemek, nonprofit szervezetek és a kormányzati szektor fájljait.

ZDNet

A ZDNet azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy korai lenne örülni az adományozásnak, ugyanis a két nonprofit szervezet feltehetően nem tudja megtartani az „adományt”, mivel törvényellenes a bűncselekmény eredményeként kapott pénzeszközök elfogadása és felhasználása. A Children International egy közleményben ezt már meg is erősítette.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.