Hibázhattak az adatok feldolgozása során, így egyáltalán nem bizonyított a vénuszi foszfin létezése. Ez az a gáz, amely a tudósok szerint akár az élet jelenlétére is utalhat.
Elképzelhető, hogy még sincs foszfin a Vénusz légkörében, az első vizsgálatokat végző tudósok pedig tévedtek, amikor erre vonatkozó kijelentést tettek – ez most a legújabb fejezete annak a történetnek, amely miatt a távoli bolygó a világsajtó figyelmébe került, és tudósok tucatjai vizsgálódnak körülötte.
A Vénusz azután keltette fel a korábbiaknál is jobban a tudósok figyelmét, hogy csillagászok az élet egyik potenciális nyomaként emlegetett gázt, foszfint találtak a bolygó légkörében szeptemberben. A felfedezés során a ALMA chilei rádióteleszkóp és a Hawaiin működő James Clerk Maxwell-teleszkóp méréseire hivatkoztak a szakemberek.
Azt azonban máig nem sikerült meghatározni, pontosan milyen forrásból származik a vénuszi foszfin (kémiai vagy biológiai folyamatoknak köszönhető-e). A tudósok a kezdetektől fogva azt hangsúlyozták, hogy a vénuszi foszfint valamilyen létformának kellene előállítania, mert kimondottan sokat találtak belőle. Ugyanakkor a bolygó rendkívül barátságtalan körülményei miatt (a Vénusz eleve rideg, savas légkörű) a gáznak igazából nem is szabadna detektálhatónak maradnia. Valaminek tehát, mondják a kutatók, pótolnia kell azt.
Egy új remény: Mivel kecsegtet a Vénusz friss szenzációja? Lehet ott élet?
Eddig nem ismert oldalát mutatta meg a Vénusz. Megosztja a tudósokat az új felfedezés, amely élet nyomait sejteti a bolygón.
A megválaszolatlan kérdések miatt folyamatosan zajlanak az újabb ellenőrzések a vénuszi foszfin körül. Egy október 19-én publikált, ám el nem fogadott tanulmányban az ALMA adatait nézték át újra a szakemberek. Ők viszont szomorú következtetésre jutottak: szerintük a másik tudóscsapat által emlegetett foszfin egyszerűen nincs ott a Vénusz légkörében, a detektálása nem bizonyított. Ez persze még nem jelenti azt, hogy a kutatóknak nincs igazuk, hiszen egy egyelőre ismeretlen kémiai folyamat is előidézheti a jelenséget – csak még nem értik, hogyan.
A legbiztosabb most az, hogy más teleszkópokkal is ellenőrzik a korábbi méréseket. Azért így, mert a vélelmezett foszfinmolekulákat egy bizonyos frekvencia révén sikerült kimutatni. A foszfin jelenlétének megerősítését vagy megcáfolását más kutatók is tervezik, illetve a pontos lelőhely meghatározása is folyamatban van. A munkát a koronavírus-járvány miatt azonban több esetben halasztani kellett, így az ellenőrzések is késnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.