Tech hvg.hu 2020. október. 25. 08:03

Itt a Földbarát telefon, újrahasznosított anyagokból van, a tokja lebomlik

A Teracube egyszer már elkészített egy zöld mobilt, az pedig annyira bejött a fogyasztóknak, hogy most előálltak egy erősebb, de ugyanúgy környezetbarát változattal.

A fenntarthatóság, környezetvédelem, illetve zöld akciók napjaink jól ismert kifejezései. E három fogalom határozza meg a Teracube nevű startup életét is, amely másodjára ad ki olyan készüléket, amellyel elsősorban a bolygónak igyekeznek jót tenni. A telefon ugyanis újrahasznosított anyagokból készült, de nem csak ezért különleges: a dobozában lévő tok biológiailag lebomló anyagokból van (a doboz maga is kisebb, az elkészítéséhez pedig szójafestéket használnak), nem jár hozzá felesleges adatkábel, de még töltőfej sem, amellyel a világban egyre nagyobb gondot okozó elektronikai hulladékot igyekeznek csökkenteni. Ehelyett USB-C aljazatot kapott, amely a piacon lévő eszközök szinte mindegyikével kompatibilis.

Teracube

A Teracube 2e másik előnye a hosszú, 4 éves garancia, amely szintén a fenntarthatóságot célozza: a gyártó ezzel igyekszik elejét venni annak, hogy a fogyasztók évente új eszközt vásároljanak. Utóbbi folyamatot a telefon (egyébként 4000 mAh-es) cserélhető akkumulátora is segíti: ha az előző tönkremegy, veszít a kapacitásából, a felhasználók újat kérhetnek, ezzel is növelve a mobil általános élettartamát. A cserélhető akkumulátor azért is hangsúlyos, mert ez ma már nem olyan népszerű a piacon. Ennek legfőbb oka, hogy a cégek zöme nem megbontható házba rakja a készüléket, amelyet így még nehezebb javíttatni. A Teracube 2-nél ez azonban sokkal egyszerűbb, a mobil ugyanis könnyedén szétszedhető, az alkatrészek nagy része pedig bárki által cserélhető – legalábbis ezt ígérik.

Teracube

A telefon még nem jelent meg. A gyártó egy indiegogós kampány keretében értékesíti termékét, decemberi megjelenéssel. Az előrendelések már elindultak, a szállítást a világ bármely országába vállalják, Magyarországra is. (Ezért további 35 dollárt kérnek.) A mobilt az előrendelőknek féláron értékesítik, változatos, de gyorsan fogyó csomagokban: egy darabért 99 dollárt (29 ezer forintot) kell fizetni, kettő 199-be kerül, a családi, négydarabos kiszerelés pedig 396 dollárért (120 ezer forintért) vihető. A Teracube ugyanakkor figyelmeztet: az évekig tartó garanciájuk csak néhány országban, Európában például Spanyolországban, Németországban és Franciaországban vehető igénybe.

Teracube

Lényeges még, hogy a mobilban 4 GB RAM dolgozik, a tárhely 64 GB-os (nagyobb kiszerelés nincs is, microSD kártyával azonban bővíthető). Processzorból egy nyolcmagos lapkát kapott, a képernyő 6,1 colos, de csak HD+, ami sajnos felbontásilag sem a legjobb minőségű: a kijelzőn megjelenő tartalmakat 720 x 1560-on mutatja. Kamerából viszont három is van (kettő hátul, egy elől, előbbiek 13+8 megapixelesek), az egész rendszer pedig kétnapos működést bír. Az eszköz androidos, a 10.0-ás szoftver van rajta, Play áruházzal. A készüléken őrzött adatokról arc- és ujjlenyomatolvasó gondoskodik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.