Nagyobb kijelzővel, jobb kameraszettel, gyors chipkészlettel és felturbózott töltéssel támad a továbbra is Google szolgáltatások nélküli most leleplezett kínai csúcskészülék.
A Huawei a Samsung mintájára már jó ideje évente kétszer rukkol elő felsőkategóriás okostelefonokkal. A tavasz mindig a P-sorozat új nagyágyújáról szól, ősszel pedig időről időre a Mate-széria kerül fókuszba. 2020-ban eddig a márciusban debütált P40 Pro volt a kínai gyártó csúcsmodellje, most azonban itt van, megérkezett a Mate 40 Pro, ami egy kicsit még magasabbra helyezi a lécet.
Jövünk a tapasztalatokkal, amelyeket még a hivatalos leleplezés előtti gyorsteszt során szereztünk.
Nagyra nőtt
A hányatott sorsú, hazánkba csak késve és szerény mennyiségben megérkezett elődhöz, a Mate 30 Próhoz és a P40 Próhoz képest is méretnövekedésnek lehetünk tanúi. Az előlapot egy immár 6,76 colos képátlójú OLED panel uralja, melynek képminősége az eddigiekhez hasonlóan egészen kiváló. A P40 Pro már tudta a gördülékenyebb felhasználói élményt biztosító 90 Hz-es frissítést, a Mate 40 Pro ezt megfejeli a Galaxy Note20 Ultráéhoz hasonló dinamikus frekvenciaszabályozással, ami a gyakorlatban néhány százalékkal hosszabb üzemidővel kecsegtet.
A 2772x1344 pixeles felbontású érintőkijelző az oldalsó szélein látványosan lefele van kerekítve, és míg az elődön nem voltak oldalsó nyomógombok, addig most újból feltűnt a színen a fizikai gombos hangerőállítás, illetve a hagyományos on/off gomb. Ettől függetlenül az oldalél gesztusvezérlése is megmaradt, a választás rajtunk áll, hogy melyik megoldást használjuk. A készenléti módot (AOD) a korábbiaknál jobban személyre lehet szabni, és újdonság, hogy a készenléti tartalom adott esetben csak akkor jelenik meg a kijelzőn, ha rápillantunk a telefonra.
A 2019 tavaszán, a P30 Próban bevezetett kijelzőrezgtetéses hangkeltés szerencsére a múlté, felül egy szupervékony normál hangszórót találunk, ami az alsó társával együtt végre remek sztereó hangzást biztosít. Kár, hogy az alapáras vezetékes füles nem túl jó minőségű, ehelyett illett volna valamilyen vezeték nélküli headsetet mellékelni. (Bár az Apple ugyebár már nemcsak a fülest, hanem még a töltőt is kispórolja a készülékei mellől.)
Az IP68-as por- és vízvédelmet élvező készülék szélesre vett kameraszigete a 7 grammal könnyebb P40 Próhoz hasonlatosan bal oldalt kapott helyett, de kicsit vékonyabb lett és változott a mögöttes hardver. A baloldali ToF/gesztusvezérlő egység mellett egy 26 helyett 18 milliméteres fókusztávolságú szelfikamera található, melynek révén kiváló 13 megapixeles felvételek készíthetők, háromféle látószög mellett.
Képalkotás
Hátul körívre fűzték fel a német Leicával közösen fejlesztett három kamerát, a lézeres autofókusz modult és a dupla LED-segédfényt.
Az 50 megapixeles natív-, illetve 12 megapixeles optimalizált felbontású, f1,9-es fényerejű főkamera a P40 Próból érkezett és 12 megapixeles, f3,4-es fényerejű telefotó egységhez hasonlóan optikai képstabilizátoros. ToF egységre a gyártó szerint hátul nincs szükség, a továbbfejlesztett nagylátószögű kamera pedig kiváló minőségű 20 megapixeles felvételeket rögzít, autofókusz támogatással.
A videófelvevővel maximum 4K felbontású és 60 fps sebességű mozgóképek rögzíthetők. Újdonság a hardveres gyorsítást élvező HDR üzemmód, a korábbiaknál hatékonyabb képstabilizálás, a vezeték nélküli fülhallható külső mikrofonként történő használata, illetve az új objektumkövető funkció.
Utóbbi képességeit az alábbi videóval demonstráljuk, mely felvételt úgy készítettük, hogy közben fixen tartottuk a készüléket, nem mozgattuk a zoomot, és egyáltalán semmit sem csináltunk manuálisan:
Belső értékek
A Mate 40 Pro az első olyan telefon, mely a gyártó új fejlesztésű Kirin 9000-es chipkészletére épül. Az előzetes tesztek alapján simán a sebesség-toplisták élére katapultáló újdonság a legmodernebb 5 nanométeres gyártási technológiával készül, csakúgy, mint a iPhone 12-esek "agya". Egyetlen negatívum, hogy a TSMC chipgyártó cég az amerikai–kínai kereskedelmi háború miatt a megrendelt 15 millió helyett szeptember közepéig csak 8,8 millió chipsetet szállíthatott le a Huaweinek, vagyis a kínai gyártó egyelőre maximum ennyi telefont tud piacra dobni.
A 8 GB RAM és a 256 GB flashmemória elégnek tűnik, utóbbi parányi NM-kártyával bővíthető. A gyors vezeték nélküli adatátvitelre az 5G mobilnet, a Wi-Fi 6+ és a Bluetooth 5.0 jelent garanciát, ezenkívül pedig még infavörös portot is találunk a telefon felső élén, így távirányítóként is használható a készülék.
Az akkumulátor 4400 mAh kapacitása előrelépést jelent a P40 Pro 4200 mAh-s értékéhez képest, de enyhe visszalépés a Mate 30 Próban található 4500-as telephez képest. Mivel a fogyasztást sikerült kordában tartani, a 1,5 napos használati idő most is simán hozható.
Alapáron jár a 40 helyett immár 66 W-os vezetékes töltő, amivel 10 perc alatt 0-ról 35 százalékra tölthető az akksi, és amellyel egy 0–100-as töltés sem tart sokkal tovább 40 percnél. A vezeték nélküli töltés is gyorsult, konkrétan 27-ről 50 W-ra.
Az operációs rendszer feladatait a hamarosan 11-re frissülő Android 10 látja el, melyre a Huawei legújabb, 11-es EMUI felhasználói felületét húzták rá. A Google szolgáltatásai ezen az új Huawei telefonon sem érhetők el, így például többek közt nincs Gmail, YouTube és Google Térkép alkalmazás, az applikációkat pedig a Play Áruház helyett a gyártó saját boltjából, az AppGalleryből lehet letölteni.
A globális top 3000 ezer alkalmazásnak jelenleg mintegy 78 százaléka érhető el az App Galleryben, vagyis dinamikusan növekszik az applikációk száma, de így is bosszantó tud lenni, ha kedvenc szoftverünk valamiért nem érhető el könnyen, hanem csak némi mókolással, vagy például a Petal Search segítségével. Utóbbi Huawei-féle keresőmegoldással olyan appokat is be lehet gyűjteni, amelyek még nem érhetők el az AppGalleryben.
Konklúzió, árak
+ : szemrevaló külső, gyönyörű kijelző, erős kameraszett, szupergyors chipset és töltés, korrekt üzemidő, sztereó hangzás. –: nincsenek Google szolgáltatások, még mindig nagy notch, egyeseknek hiányozhat a notifikációs LED és a jack dugalj, magas ár. |
A Huawei Mate 40 Pro egy hamisítatlan 2020-as csúcsmobil, melybe kiváló kijelzőt, kameraszettet és chipkészletet pakoltak. A Huawei saját ökoszisztémájával helyettesített Google szolgáltatási kör viszont sok laikus felhasználónak hiányozhat, ráadásul az amerikai–kínai kereskedelmi háború most már nemcsak szoftver-, hanem hardverfronton is fojtogatja a Huaweit.
A Magyarországra várhatóan még ebben az évben megérkező Mate 40 Pro hivatalos listaára 1249 euró (457 ezer forint).
Összehasonlításképp, az áprilisban 395 ezer forintos áron nyitott P40 Pro ma már 290 ezer forint ellenében is hazavihető, az ár/érték bajnok és még Google szolgáltatásokkal rendelkező tavalyi P30 Pro ára pedig mára 200 ezer forintra szelídült.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.