Hamarosan százezrek használhatják Budapesten a Vodafone 5G szolgáltatását – közölte szerdán a vállalat, amely lefedettsége bővítésére készül, hogy a főváros teljes területén elérhető legyen az új generációs adatkapcsolat.
A Vodafone Magyarország a hazai mobilszolgáltatók közül elsőként indította el 2019-ben kereskedelmi 5G szolgáltatását Budapest belvárosában, a 2016-ban vásárolt 3500 MHz-es frekvenciakészletének köszönhetően. 2020 áprilisában a Vodafone Magyarország további frekvenciákat szerzett 5G mobilszolgáltatásai számára, ennek köszönhetően nyílt meg a lehetőség az 5G-lefedettség bővítésére. A Vodafone szerdán bejelentette 5G fejlesztéseinek legújabb mérföldkövét: a következő hetekben közel 200 bázisállomáson kapcsolja fel az 5G-t, melynek eredményeképp a főváros szinte teljes területén elérhetővé válik az 5G szolgáltatás az ügyfelek számára.
"Az érintett bázisállomások felépítése, illetve hardveres fejlesztése már szinte teljes egészében befejeződött, a következő hetekben a szoftveres tesztelések után elindítjuk a szolgáltatást" – mondta el Budai J. Gergő, a vállalat alelnöke.
Kísérleti hálózat és kutatások a Műegyetemen
A szerdai bejelentésből az is kiderült, hogy a Vodafone Magyarország saját frekvenciakészletéből 40 MHz-et bocsát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem részére a 3500 MHz-es sávban. A frekvencia alkalmas lesz az intézmény teljes területén a beltéri kísérleti 5G hálózat működtetéséhez, továbbá az ennek keretében létrejövő nyitott innovációs környezet és 5G Laboratórium létrehozásához.
"Az 5G már nem a jövő, hanem a jelen technológiája, amely jelentős változást hoz az élet minden területén, többek között az iparban is. Várhatóan az 5G lesz a 21. század gazdaságának kommunikációs hálózata, és hozzájárul a jövő gyárának megvalósításához, az ipar 4.0 paradigma kiteljesítéséhez. Az 5G teszthálózat létrejöttével a BME a hazai 5G fejlesztések centrumává válik" – fejezte ki reményét Charaf Hassan, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának dékánja.
Hozzátette: a technológia elősegítheti a koronavírus-járvány elleni küzdelmet is, azáltal, hogy lehetővé teszi a távolról történő diagnosztikát és a radiológiai felvételek egyszerűbb megosztását, távoli kiértékelését. A teszthálózat részeként működő 5G laboratórium felszerelése lehetővé teszi 5G alapú alkalmazások és szolgáltatások fejlesztését számos vertikális iparágban, többek között a mezőgazdaságban és a közlekedésben, a logisztikában.
A BME a kísérleti 5G hálózat létrehozásában együttműködik a Nokia Magyarországgal, amely a rádiós eszközöket biztosítja az egyetem részére és közreműködik a hálózat üzemeltetésében is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.