2,4 millió döntéshozóról és befolyásos közéleti szereplőről tartalmaz információkat egy szeptemberben kiszivárgott kínai adatbázis. A Szabad Európa megkapta a magyar vonatkozású adatokat.
Soha nem látott méretű adatbázis szivárgott ki, ami azt bizonyítja, hogy Kína az egész világra kiterjedő információgyűjtést és megfigyelést folytat – írja a Szabad Európa. A 650 ezer szervezet és 2,4 millió ember adatait tartalmazó anyagban 710 magyar személy szerepel.
Az adatbázist 2,3 milliárd cikk és 2,1 milliárd közösségimédia-poszt alapján állították össze. A szöveges fájlok mérete összesen 1 terabyte. Egy szeptemberben megjelent elemzés szerint egy China Revival nevű sencseni cég állította össze nyilvános és – kisebb részben – nem nyilvános adatokat felhasználva. Mint kifejtik, adatbázisok egy nagyobb rendszeréről van szó a jelek szerint, amit egy Shenzhen Zhenhua Data Information Technology nevű cég kezel.
Az elemzők szerint az adatgyűjtés célja a kínai döntéshozás és a titkosszolgálat segítése. A Guardiannek nyilatkozva tagadta ezt a Shenzhen Zhenhua képviselője. Az elemzésről kérdezve azt állította, kizárólag nyilvános információkkal dolgoznak, a kínai kormányhoz pedig nem kötődnek.
A kiszivárgott adatbázis magyarokra vonatkozó részét cikkük szerint a Szabad Európa is megkapta.
A listán szereplő 710 magyar között élvonalbeli és helyi politikusok, illetve családtagjaik, cégvezetők, katonatisztek vannak, de találtak a listán újságírót is. Róluk egy külön cikket ígérnek. Valószínűsítik, hogy több ezer magyarról gyűjt adatot a Shenzhen Zhenhua, az információ egy része azonban elveszett az adatbázis kiszivárogtatása során.
Az adatokat tartalmazó fájlok már sérülten kerültek a kutatókhoz, akik a Szabad Európa szerint az információnak csak mintegy 10 százalékát tudták visszaállítani. Az így megismert, mintegy 250 ezer személy közül 52 ezer amerikai, 35 ezer ausztrál, 17 ezer spanyol, 10-10 ezer indiai és brit, valamint 5000 kanadai. A begyűjtött információk között vannak személyes adatok (születési dátum, cím, családi állapot), politikai és családi kapcsolatok, közösségimédia-profilok, büntetett előéletre és katonai előmenetelre vonatkozó információk, pénzügyi információk vagy éppen fényképek az adott személyről. Az adatbázisban egyes személyek mellett elemzéseket is találtak.