Egy kiskaput kihasználva a TikTok olyan adatokat gyűjtött be az androidos felhasználókról, amelyek a Google szerint a tiltott kategóriába esnek. A kínai appot működtető ByteDance a vádak alapján több mint egy éven át végezte ezt a tevékenységet, titokban.
Hogy relevánsabb hirdetéseket tudjon megjeleníteni a felhasználóknak, hosszú időn át titkos adatgyűjtést végzett a TikTok – írta a The Wall Street Journal, amely a pontos módszert is közli. Az amerikai lap szerint a kínai hátterű app az androidos eszközök MAC-címéhez fért hozzá, és raktározta el azokat egy extra védelmi réteg mögé. A MAC-cím egy olyan számsorozat, mellyel még a hardver gyártója látja el a hálózati chipeket, így az okostelefonokat, később egyértelműen beazonosíthatóan nyomon lehet követni.
Az ügy azért is pikáns, mert sok cég mellett a Google is kifejezetten tiltja a MAC-információk összegyűjtését. Ezt a TikTok is tudta, ám egy, a kiskapu kihasználásával mégis kinyerték ezeket a adatokat. A vádak szerint a tinik körében népszerű szoftver több mint egy éven át, legalább 15 hónapon át folytatta ezt a tevékenységet – anélkül, hogy bárkit beavatott volna, vagy lehetőséget adott volna a szűrés kikapcsolására.
A ByteDance nem tagadta a különös módszert, amikor a WSJ rákérdezett, történt-e ilyen. Azt ugyanakkor nem részletezték, mi okból tették ezt, és legfőképp: miért törvénytelen formában. A cég válaszában közölte azt is, hogy a TikTok legfrissebb verziója már nem végez ilyesmit.
Az amerikai lap szerint a helyzet annyira nem tragikus, mint amilyennek tűnik, a cég ugyanis láthatóan csak a MAC-címekhez fért hozzá, más adatokat nem kért le, és nem szereztek hozzáférést a mobilok kamerájához, a mikrofonjához vagy a készüléken tárolt állományokhoz. Az eljárás ettől persze még aggasztó, különösen, hogy a szolgáltatást gyakorta támadják azzal, hogy tisztességtelen adatgyűjtést végez.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.