Nukuminak nevezték el az ötméteres, körülbelül 50 éves példányt. Új-Skócia partjainál találkoztak vele, ahol ekkora cápát még sosem láttak.
Az eddigi legnagyobb fehér cápát fogták ki az amerikai Ocearch kutatói a kanadai Új-Skóciában – írja a CBC. A pénteken megvizsgált, nyomkövetővel megjelölt, majd ismét szabadon engedett nőstény
1,6 tonnát nyom, hossza pedig 5 méter.
A kutatók szerint az ötvenes éveiben járhat. Az átlagos fehér cápa ennél lényegesen kisebb, mint ahogy arról a Wikipedia is ír. A hímek általában 3,3–4 méteresek, a nőstények 4,6–4,9 méter hosszúak. A fehér cápák természetvédelmi státusza fenyegetett a Természetvédelmi Világszövetség listáján.
3,541 lb #greatwhiteshark “Nukumi” is an ancient mature female #whiteshark or “Queen of the Ocean” that will share years worth of knowledge with the collaborative #OCEARCH science team. #ExpeditionNovaScotia #FactsOverFear pic.twitter.com/USVdvfqrdm
— OCEARCH (@OCEARCH) October 3, 2020
Az egyik kutató, Chris Fischer a halállomány védelmezőjeként jellemezte a Nukuminak elnevezett cápát. Szerepét az ökoszisztémában a fókapopuláció szinten tartásában látja. Hasonló méretű óriási cápákkal máshol találkoztak már elvétve, de az Atlanti-óceán északnyugati részén még soha.
Another look at #whiteshark ‘Nukumi’. She’s a mature female #greatwhiteshark, and the 6th the team has been able to sample during #ExpeditionNovaScotia #FactsOverFear pic.twitter.com/yVE27goyY1
— OCEARCH (@OCEARCH) October 3, 2020
A nyomkövetővel ellátott állatokat a kutatók honlapján, az Ocearch weboldalán lehet követni. Fischer szerint a mostani útjuk során eddig megjelölt négy cápából három már látszik az interaktív térképen.
A tengerbiológusok oldaláról kiderül az is, hogy szintén Új-Skócia partjainál jár az a Vimy nevű fehér cápa, amelyiken egy olyan hatalmas harapás nyomát találták meg, amely még a kutatókat is zavarba ejtette.
Hatalmas harapásnyomot találtak egy nagy fehér cápa fején, a kutatók se tudják, mi okozta
A cápákkal foglalkozó Ocearch kutatói bukkantak rá arra a közel négyméteres példányra, melynek fejét harapásnyomhoz hasonló sérülés borítja. Talán egy nála is nagyobb cápa okozhatta.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.