Tech hvg.hu 2020. szeptember. 29. 13:03

Rengeteg pénzt fizet a NASA annak, aki kitalálja, hogyan lehetne sötétben áramot termelni

Pályázatot hirdetett a NASA, hogy megoldja a későbbi Hold-missziók áramellátását. Az amerikaiak számára kiírt pályázaton egy jól működő prototípusért több millió dollárt fizetne ki az űrhivatal.

Ha a NASA valóban szeretne embereket küldeni a Holdra, akik ott is maradnának egy ideig egy holdbázison, létfontosságú, hogy folyamatos legyen a bázis áramellátása. Ez a napelemekkel csak részben megoldható, a Holdon az éjszakák ugyanis bizonyos esetekben akár két hétig is eltarthatnak. A kihívás leküzdésére a NASA a HeroX segítségével hirdetett pályázatot.

A Watts on the Moon elnevezésű pályázatra bármely amerikai állampolgár elküldheti az általa kidolgozott koncepciót, amelyről úgy véli, segít megoldani a Hold-missziók energiaellátását (az energia termelését, tárolását és felhasználásának menedzselését). A legjobb pályázók jutalmazására nagyjából 5 millió dollárt, vagyis mintegy 1,5 milliárd forintnyi pénzt szán a NASA.

Első körben a nevezők által kidolgozott elméleti modellt várják. Ezek közül választják majd ki a három legjobbat, amelyek egyenként 100 ezer dollárt érnek majd. Négy további pályázatot 50-50 ezer dolláros elismeréssel jutalmaznak.

A pályázat második körében a győzteseknek egy működő prototípust kell összerakniuk, amiért már 4,5 millió dollárt ad a NASA. Ha ezek működőképesek is, akkor az amerikai űrügynökség ezeket az ötletgazdákkal közösen meg is próbálja elkészíteni.

A dolgot valószínűleg szeretné nagyon gyorsan lezongorázni a NASA, a tervek szerint ugyanis 2024-ben már elindítaná az űrhajósokat a Hold felé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Matalin Dóra 2025. március. 30. 19:30

Gyötrődnek a kiskamaszokat nevelő szülők, de kicsit túl hamar feladják

Képben kell lenni, különben az internet lesz a gyerekünk felvilágosítója, szülőként igenis referenciapontnak kell maradni számukra – mondja Szél Dávid pszichológus, aki a Kamaszok című Netflix-sorozat óriási visszhangja kapcsán beszélt az influenszerek hatásáról a gyerekekre. Hogyan terjed az internetes nőgyűlölet, és miért fontos, hogy egy apuka megszeresse a Ninjagót? Mit tegyünk, ha elzárkózik a gyerek? Hogyan reagálják le eltérően a fiúk és a lányok a neten felszedett öngyűlöletet?