Tech hvg.hu 2020. szeptember. 28. 12:03

A vírustagadás már lejárt lemez, most jönnek a kihalástagadók

A maszkellenesek, a vírustagadók és oltásellenesek után egy újabb tudománytalan csapat köszörüli egyre hangosabban a torkát.

A járvány- és oltásellenes mozgalmak mára széles körben ismertté váltak: ezek azok a csoportok, melynek tagjai megkérdőjelezik a tudományosan bizonyított tények igazságát. Hasonló koncepció mentén szerveződik a kihalástagadók tábora is, akik szerint az állatfajok nem tűnhetnek csak úgy el – már csak azért sem, mert ez szerintük lehetetlen.

A kihalási események vége a biológiai sokféleség, vagyis az állat- és növényfajok számának csökkenése. Ez a folyamat időnként bekövetkezik, már a hatodik ilyen esemény előszobájában járunk. A korábbi történésekkel ellentétben ezt most nem egy aszteroida becsapódása vagy vulkánkitörés okozza, hanem jelentős részben az emberi tevékenység. Mint például

az erdőirtás, az orvvadászat, a pazarlás vagy a környezetszennyezés.

Ezek a folyamatok a tudósok szerint a madár-, emlős és hüllőfajok egyedszámának érzékelhető visszaesését eredményezik, és amelyek hatására egész populációk tűnhetnek el. A kutatók szerint ma már olyan állatfajok is veszélyben vannak, melyek egy-két évtizede még abszolút biztonságban voltak.

Ez azonban a kihalástagadók szerint egyszerűen nem lehetséges.

Nature Ecology című szaklapban megjelent beszámoló szerint az érintettek ezt többek közt azzal "magyarázzák", hogy környezetünk és technológiánk túlságosan fejlett, hogy bizonyos állatfajok csak úgy köddé váljanak.

Az IFLScience szerint a jelenség még nem olyan súlyos, mint a járványtagadóké, de már mutatkoznak jelei.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.