Egyre több tudományos érv szól amellett, hogy a koronavírus-járvány idején viseljük az arcmaszkot. A legutóbbi ilyen felvetést Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora is osztja.
Nemrég több kutató is egy érdekes felvetéssel állt elő a New England Journal of Medicine című tudományos szaklapban. A szakemberek szerint a járvány idején viselt arcmaszkokkal úgynevezett variolációs hatás érhető el, amely elméletben védettséget alakíthat ki a kórokozó ellen.
Bár egyelőre csak állatkísérletek zajlottak, embereken pedig egyelőre nem tesztelték az elméletet, a szakemberek így is igazalmasnak tartják a felvetést. Közéjük tartozik Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora is, aki az egyetem honlapján megjelent cikkében hosszan ecsetelte, miért lehet alapja a tudományos lap írásának.
Mint írja, az epidemiológiai kutatások világszerte azt sugallták, összefüggés van a járvány kontrollja és aközött, hogy az emberek viselnek-e maszkot.
A legutóbbi bostoni adatok azt bizonyítják, hogy csökkent a SARS-CoV-2-fertőzés előfordulása az egészségügyi dolgozók körében az általános maszkviselésnek köszönhetően"
– írja Merkely.
A szakember szerint a legújabb virológiai, járványügyi és ökológiai adatok arra engednek következtetni, hogy az arcmaszk helyes használata (vagyis amikor az orrot és a szájat is fedi) mérsékelheti a betegség súlyosságát a fertőzött emberek körében. Hogy ez valóban így van-e, azt csak további kutatásokkal és kísérletekkel lehet majd megerősíteni vagy megcáfolni. Merkely mindenesetre úgy látja: a nemrég megjelent tanulmány újabb erős érv amellett, hogy viseljük az arcmaszkot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.