A Mozilla RegretsReporter néven adta ki a Firefoxra, valamint Google Chrome-ra is elérhető bővítményét, amellyel jelenthetjük, ha a YouTube algoritmusa kifogásolható tartalmakat ajánl.
A YouTube algoritmusa, amivel a felhasználóknak az érdeklődési körük alapján igyekszik videókat ajánlani, finoman fogalmazva sem működik tökéletesen. Az elmúlt években jó néhány esetben felvetődött már, hogy a háttérben futó program olyan videókat is beajánl, amelyekre nemhogy nem kíváncsi a felhasználó, de nem is nagyon van keresnivalója az oldalon. Jó példa erre az a kutatás, amely megállapította: a YouTube-nak komoly szerepe van abban, hogy egyre több a laposföld-hívő.
A cég megígérte, hogy javít az algoritmusán, hogy kevesebb teret engedjen az összeesküvés-elméleteket terjesztő tartalmaknak, ám sokak szerint e téren még mindig nagyon sok tennivalója van a cégnek. Közéjük tartozik a Mozilla is, amely most úgy döntött, megpróbál megoldást találni a problémára.
A Firefox készítői olyan bővítményt dobtak össze, ami lehetővé teszi, hogy kutatási célokra "ajánljuk fel" az ajánlott videók között felbukkanó tartalmakat. A Firefoxra és Chrome-ra is elérhető RegretsReporterrel megoszthatjuk a világgal az ajánlóban felbukkanó videókat, hogy jobban megérthessük, hogyan is működik az algoritmus, és miért teszi a dolgát ennyire rosszul. Az adatok névtelenül kerülnek nyilvánosságra, így senkinek sem kell attól tartania, hogy személyes adatokat ad ki a kezéből.
A bővítmény azt is lehetővé teszi, hogy megadjuk, milyen típusú tartalom vezetett az adott ajánlott videóhoz. A cél egyértelmű: kideríteni, miért ajánl a rendszer adott esetben például rasszista videókat, hogy később konkrét javaslatokat lehessen megfogalmazni az algoritmus módosítását illetően. Az összeállított adatcsomaghoz bárki hozzáférhet, hogy tanulmányozza. A felhasználónak nem kell mást tennie, mint a videónál, ahol olyan ajánlott tartalmat talál, ami szerinte kifogásolható, rányom a telepített bővítmény ikonjára, majd a Report Video and History gombra.
Kérdés, mennyire lesz hasznos a megoldás. Egyrészt azért, mert viszonylag nagy tömegnek kell majd használnia a bővítményt, hogy reális képet kapjunk a problémáról, másfelől pedig még így is előfordulhat, hogy hamis adatokkal hackelik meg a vizsgálatokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.