Az ausztrál RMIT Egyetem kutatóinak sikerült olyan elektronikus bőrt készíteniük, ami azonnal reagál, ha olyan hőmérséklet vagy nyomás éri, amitől egy ember már felkiáltana.
Hosszú évek óta dolgoznak már azon a tudósok, hogy minél tökéletesebb mesterséges bőrt alkossanak. Ennek nemcsak a robotikában van jelentősége, a protézisek készítése szempontjából is igen fontos előrelépést jelenthet, hiszen minél inkább hasonlít a szintetikus az eredetire, annál teljesebb életet élhet az, akinek protézist kell viselnie.
Bár részeredményeket már eddig is sikerült elérni, a legnagyobb problémát továbbra is az jelenti, hogy ezek nem képesek úgy reagálni a fájdalomra, ahogy az ember teszi, amikor megszúrja valami. Ezen a téren léptek most egyet előre az ausztrál RMIT Egyetem kutatói.
A szakemberek olyan mesterséges bőrt állítottak elő, ami pont úgy reagál a fájdalomra, akár a igazi. Az Engadget beszámolója szerint a fejlesztés azonnal reagál, ha olyan erős fájdalom vagy nyomás éri, amitől egy normál ember már felkiáltana.
A prototípus a fejlesztők szerint nyújtható, rendkívül vékony elektronikus részekből – oxidokból és biokompatibilis szilikonból – épül fel, amely érzékeli a hőmérsékletet, a felületét pedig memóriacellákkal borították be. A rendszer kellően érzékeny ahhoz, hogy különbséget lehessen tenni egy tűszúrás és egy fájdalmas döfés között.
Azt egyelőre nem tudni, hogy mikor lehet a fejlesztésből végtermék.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.