Összesen több mint 4000 exobolygót fedezett már fel az emberiség, mióta ilyen űrprogramok is léteznek. Ezek között viszont mindössze 12 olyan van, ami igazán különlegesnek számít.
Egy csokorba gyűjtötte azt a 12 exobolygót (vagyis Naprendszeren kívüli bolygót) a NASA, amelyet valamiért nagyon különlegesnek tartanak, és épp ezért rengeteg rejtély övezi. Az ide kattintva böngészhető weboldalon a Kepler-16b az első ilyen planéta, amelyet nyugodtan nevezhetünk egy második Tatuinnak:
ezen az égitesten a Star Warsból ismert bolygóhoz hasonlóan két nap látszik az égbolton.
A sort a Kepler 22-b-vel folytatja a NASA. Utóbbit óceánvilágnak keresztelték el a tudósok, miután a felszínét az eddigi adatok szerint nagyjából csak víz borítja. A planétát 2011-ben fedezték fel, de azóta is folyamatosan vizsgálják. Főleg azután, hogy kiderült: a bolygó az úgynevezett lakhatósági zónában fekszik, vagyis a felszíni körülmények alkalmasak az életre.
A lista más érdekességeket is tartogat. Ilyen a Kepler-452 b, amelyet a Föld unokatestvérének nevezett el a NASA. A KELT-9b elsősorban az elképesztő hőség miatt érdekes, a WASP-12 b azért, mert az egész bolygó tojás alakú, az 55 Cancri e pedig azért, mert ennek a felszínét nem víz, hanem lávatengerek borítják, az égbolt pedig állandóan szürke és hamuval teli.
A különleges galériában a bolygók Földhöz való távolságát, illetve elképzelt küllemét is megnézheti. Ehhez az adott planéta fotója alatti “View” gombra kell nyomni, majd azon belül a bolygó neve melletti kis “+” jelre. Van például olyan, ahova egy fénysebességű űrhajóval is legalább 600 évbe telne eljutni, olyan messze van.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.