Tech hvg.hu 2020. július. 26. 20:03

Ezen a videón közelebbről megnézheti a Mars egyik legérdekesebb a részét

A Marsra sokáig nem megy még ember, így a különleges a Korolev-krátert is csak a műholdfelvételek alapján lehet vizsgálni. A tudósok azonban mindent elkövetnek, hogy ez a megfigyelés is élmény legyen.

A Marson nagyon sok úgynevezett vízjég található, a planéta egy különös pontján pedig szokatlan mennyiség gyűlt össze belőle. Ezt a helyet Korolev-kráternek hívják, és az az Európai Űrügynökség (ESA) Mars Express űrszondája is közölt már róla fotókat.

A téma most azért került elő újra, mert az európai csillagászok a műholdfelvételek alapján egy “berepülős” videót tettek közzé a kráterről. Az alkotást nézve így olyan érzése támadhat az embernek, mintha egy helikopterre vagy repülőre rögzített kamera körbefutotta volna a bolygó jeges kráterét.

A videót utólagos szerkesztéssel tették olyanná, ahogy látszik, és igen sok munka volt vele. A vörös bolygó környékén állomásozó szatelit, a Mars Express nélkül eleve nem lehetett volna lehetőség elkészíteni, hiszen a látottakat elsősorban ennek a műszernek, és különleges sztereokamerájának, a nagyfelbontású HRSC-nek (High Resolution Stereo Camera) köszönhetjük. Az űreszköz 17 éve dolgozik a marsi pályán, és 21 m/pixel felszíni felbontással rögzíti a képeket.

A 3D-s kép megjelenítéshez a HRSC adatait topográfiai információkkal bővítették ki, hogy a videóban megjelenő elemek pontosan ott helyezkedjenek el, ahol azok a valóságban is megtalálhatók. Ha az ember előbb-utóbb kolonizálja a Marsot, ez a terület valószínűleg népszerű turisztikai célpont lesz. A kráter amúgy meteoritbecsapódás után keletkezett, nevét a szovjet rakétatervezőről, Szergej Korljovról kapta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.