A NASA hosszú évek óta dolgozik a James Webb űrtávcsövön. Mire végre sikerült eljutniuk oda, hogy felkészítsék az indulásra, beütött a koronavírus-járvány.
Egy ideje már tudni lehet, hogy a NASA ismét úgy döntött, elhalasztja a James Webb űrtávcső startját. A Hubble utódjának szánt szerkezetet a legutóbbi tervek szerint 2021. március 31-én indították volna útnak, ám kiderült, ezt a határidőt nem fogják tudni tartani a szakemberek. Az ok ismert: a koronavírus-járvány.
A NASA közleménye szerint a pandémia rendkívül lelassította az előkészítő munkálatokat. Hogy mindez mennyi csúszást jelent, eddig nem lehetett tudni, most azonban elárulták:
2021. október 31-én indulhat útnak a James Webb űrtávcső,
vagyis lényegében hét hónappal az eddig érvényben lévő start időpontja után.
Thomas Zurbuchen, a NASA tudományos igazgatója szerint ebből három hónapot csak a szociális távolságtartás miatt jött össze. Az eredeti tervek szerint egyébként valamikor 2007 és 2011 között küldték volna fel a világűrbe a távcsövet, vagyis eddig már legalább 10 éves késésről beszélhetünk. A költségeket a tervezés során 1 és 3,5 milliárd dollár közé lőtték be – ehhez képest már csillagászati összeget költöttek rá.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.